Kayseri – Antalya arasına hızlı tren geliyor. Proje hangi şehirleri kapsıyor?

Türkiye genelinde ulaşım projeleri devam ediyor. Yeni hızlı tren projesi kapsamında Kayseri – Antalya arasına hızlı tren geliyor. Kayseri – Nevşehir  – Aksaray – Konya – Antalya Hızlı Tren Demiryolu hayata geçirilecek. Hat Antalya Manavgat’ta başlayacak ve Kayseri Kocasinan’da sona erecek.

T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından Kayseri – Nevşehir – Aksaray – Konya – Antalya Hızlı Tren Demiryolu projesi için düğmeye basıldı. Toplan 9 milyar 741 milyon 567 bin 389 TL’ye mal olacak proje için yasal izinler alındıktan sonra kamulaştırma planları hazırlanacak. Sonrasında ise arazi hazırlığı yapılıp inşaata başlanacak. Altyapı bitiminde ise üst yapı işlemleri başlanacak yani demiryolu döşenecek. Proje yapım aşamasının 4 yıl sürmesi bekleniyor.

İnşaat 4 farklı bölgede yapılacak

Antalya’yı, Konya ve Kapadokya bölgesiyle Kayseri’ye ve Konya-Ankara Hızlı Tren hattı ile Ankara’ya bağlayacak proje çalışmaları TCDD Genel Müdürlüğü tarafından 4 kesim halinde ihale edilerek yürütülüyor. Proje kesimleri; Manavgat-Seydişehir (Seydişehir-Antalya) Kesimi, Konya-Seydişehir Kesimi, Konya-Aksaray Kesimi, Aksaray Kayseri Kesimi olarak sıralanıyor.

1- Manavgat – Seydişehir kesimi

Manavgat-Seydişehir (Seydişehir-Antalya) Kesimi 164+700 kilometre uzunluğunda planlanıyor. 43+850 kilometresi Konya’dan, 13+400 kilometresi Isparta’dan ve 107+450 kilometresi Antalya’dan geçiyor.

2- Konya – Seydişehir kesimi

Konya – Seydişehir Kesimi 87+742,74 kilometre uzunluğunda planlanıyor tamamı Konya sınırlarında bulunuyor. Meram, Akören ve Seydişehir ilçelerini kapsayacak.

3- Konya – Aksaray kesimi

Konya – Aksaray Kesimi ana hat ve yük hattı olmak üzere iki kesimden oluşuyor.

4- Aksaray – Kayseri kesimi

Aksaray-Kayseri Kesimi, 149+126,219 kilometre uzunluğunda planlanıyor. 59+265 kilometresi Aksaray, 70+735 kilometresi Nevşehir ve 19+126,219 kilometresi de Kayseri’deb geçecek.

Hızlı trenin geçtiği il ve ilçeler

  • Antalya ili Aksu, Serik ve Manavgat ilçeleri
  • Isparta ili, Sütçüler ilçesi
  • Konya ili, Emirgazi, Beyşehir, Seydişehir, Akören, Meram, Çumra, Karatay, Selçuklu ilçeleri
  • Aksaray İli, Eskil, Merkez İlçeleri,
  • Nevşehir İli, Acıgöl, Merkez, Avanos, Ürgüp ilçeleri
  • Kayseri İli, İncesu ve Kocasinan ilçeleri

Kayseri-Nevşehir-Aksaray-Konya-Antalya Hızlı Tren Demiryolu güzergahı

Manavgat – Seydişehir (Kayseri – Antalya) kesimi; Konya, Seydişehir ilçesinde yapımı planlanan Seydişehir – Beyşehir ortak istasyonundan başlıyor.

Güzergah Beyşehir’den geçtikten sonra, 147+300 kilometrede Isparta Sütçüler’den geçecek.. Güzergah,60+700’ kilometrede Antalya Manavgat’a giriş yapacak. Buradan sonra Serik’e devam edecek güzergah, Aksu ilçesinde son bulacak.

Toplam uzunluğu, 164+700 kilometre olan Manavga t- Seydişehir (Seydişehir-Antalya) kesiminin, 43+850 kilometresi Konya’dan, 3+400 kilometresi Isparta’dan ve 107+450 kilometresi Antalya’dan geçecek.

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*