HANGİ ULAŞIM HATLARI NERELERDE FİYATLARI ARTIRACAK?
Havaraydan metroya, tramvaydan teleferiğe İstanbul’un birçok noktasında yeni ulaşım projeleri yapılıyor. Bütün bu projeler konut yatırımcıları için oldukça önemli. Çünkü günümüzde ulaşım, konut değerlemesi bakımından en önemli unsurlardan biri. Peki metro havaray gibi ulaşım yatırımları hangi bölgede fiyatları artırabilir? İşte bu sorunun cevabını sizin için araştırdık.

Hangi hat konut fiyatlarını nerelerde artırabilir?

Avrupa Yakasında yapımı süren veya plananan 12 ulaşım hattı bulunuyor.

1- Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu

Tüm duraklarında bir değerlenme gözlenen hatta Tekstilkent, 100. yıl ve Mahmutbey öne çıkabilir.

2- Mahmutbey-Esenyurt metrosu

Toplu Konut ve TEMA’nın değerlendiği hatta, Ispartakule-Bahçeşehir ve Esenyurt bölgelerinde fiyat artışları hızlanabilir.

3- Başakşehir-Olimpiyat metrosu

Hattın bulunduğu bölge Kayaşehir merkezli olarak büyüdüğü için diğer lokasyonlarda yıllar itibari ile kademeli olarak fiyat artışları yaşanabilir.

4- Ataköy-İkitelli metrosu

Ataköy dışında kalan bölgelerde benzer bir değişimin söz konusu olduğu hatta, Mimarsinan, Halkalı ve Bahariye öne çıkan lokasyonlar olabilir.

5- Halkalı-Gebze banliyö hattı

Ulaşım hattı eskiden beri var olduğu için yeni hatlara nazaran daha düşük kademeli bir yükseliş olabilir. Ancak özellikle Ispartakule’ye kadar uzatılırsa bölgeyi daha değerli yapabilir. Marmaray’ın Avrupa Yakasındaki tek yerleşim noktası durağı olan Zeytinburnu da bu özelliğini kaybedecek.

6-Başakşehir-Kayaşehir metrosu

Başakşehir ve Kayaşehir alt merkezler olarak gelişim gösterdikleri için gelişmeleri ulaşım bağlantıları, diğer kamu yatırımları ile oluşan talebe bağlı.

7- Yenikapı-İncirli metrosu

Marmaray ile başlayıp Avrasya Tüneli ile devam eden bir dizi yatırım lokasyonu olan hatta artışların devam edeceği düşünülüyor.

8-Kabataş-Mecidiyeköy metrosu

Ulaşım bağlantıları açısından merkez konumda olmalarından dolayı talebin artacağı, özellikle Kabataş’ta inşası devam eden Galataport ile fiyat artışlarının yaşanacağı düşünülüyor.

9- Eyüp-Miniatürk teleferik hattı

Eyüp ilçesinin geçmişten gelen tarihi konumuna ek olarak ulaşım bağlantılarının artmasıyla talebin daha da artacağı düşünülmekte.

10- Eyüp-Alibeyköy tramvay hattı

Fener-Balat-Eyüp ve Alibeyköy lokasyonlarının hızlı gelişim göstereceği düşünülmekte Kirazlı ve Halkalı bölgelerinin ulaşım bağlantıları, kentsel dönüşüm çalışmaları ile fiyat artışlarının yaşanacağı düşünülüyor.

11- Sefaköy-Büyükçekmece metro hattı

Avcılar-Beylikdüzü aksında metrobüs haricinde farklı bir ulaşım modeli oluşup ulaşımın kolaylaşmasıyla bölgelerde daha hızlı değer artışı yaşanması bekleniyor.

12- Bakırköy-Kirazlı metrosu

Kirazlı ve yakın çevresinin daha yüksek değer artışı yaşaması daha olası görülmektedir.

Anadolu yakasında nerelerde konut fiyatları artabilir?

Anadolu Yakasında bir kısmı tamamlanma aşamasında 8 hat bulunuyor.

1- Altunizade-Çamlıca hattı

Ulaşımının kolaylaşması ile Çamlıca’da yeni bir konut piyasası oluşuyor. Manzara ile ulaşım avatajları birleştiğinde değer artışları yaşanacaktır.

2- Dudullu-Bostancı metrosu

Doğu Ataşehir ve Gümrük bölgesinden geçtiği için İçerenköy-Kayışdağı ve Dudullu aksının hızlı artış yaşanması olası görülmekte.

3- Çekmeköy-Taşdelen metrosu

Üsküdar metro hattı ve Kuzey Marmara Otoyolu ile Taşdelen bölgesinin ulaşımının kolaylaşması ve nitelikli konut projelerinin artması bekleniyor.

4- Çekmeköy-Suttanbeyli metrosu

Ulaşım bağlantılarının çeşitlenmesi ve yeni proje arzının oluşması ile değer artışları devam edecektir.

5- Kartal-Kaynarca metrosu

Kartal’a ve Kadıköy bölgesine ulaşımın kolaylaşması ile talebin artacağı düşünülmektedir.

6- Sabiha Gökçen-Pendik metrosu

Havalimanı ile bağlantısı güçlenecek olan bölgenin ticari yönden hareketlenmesi bekleniyor.

7- Kaynarca-Tuzla metrosu

Tuzla’nın şehir merkezi ile bağlantısının kolaylaşmasıyla Tuzla ve yakın çevresinde hızlı bir değer artışı yaşanacağı düşünülüyor.

8- Kaynarca-Pandik metrosu

Ulaşımın kolaylaşması ile değer artışı bölge genelinde görülebilir.