HANGİ TURİSTİK BÖLGEDE YAZLIK FİYATLARI NE KADAR?

Yaz aylarında güzel bir tatil geçiren insanların çoğu, kaldığı bölgeden yazlık ev almayı aklından geçiriyor. Bu nedenle en fazla yazlık satışı yaz aylarına gerçekleşiyor. Türkiye’de tatil diyince akla ilk gelen yerlerden biri de Bodrum. Bodrum’u Çeşme, Marmaris, Kuşadası, Antalya takip ediyor. İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan yazlık sahibi olmak isteyenlerin tercihi de Şile ve Silivri oluyor.

Bodrum’da ikinci el villalar bile pahalı

Bodrum’da gayrimenkul fiyatları son derece değişken. İlçede bir gayrimenkulün değerini emlağın yaşı, kullanılan malzemesi, denize uzaklığı gibi pek çok parametre belirliyor. Denize mesafesine göre ikinci el bir villanın değeri metrekare bazında 7 bin lira ile 9 bin 750 lira arasında değişiyor. Ancak Yalıkavak’ta bu fiyat aralığını minimum değer olarak ele almak gerekiyor.

Çeşme ve çevresinde metrekare fiyatları 8 bin TL’den başlıyor

Tatilci yatırımcıların ikinci rotası ise Çeşme oldu. Çeşme’de Reisdere, Alaçatı ve Mordoğan Bozköy bölgesi ilk tercihler arasında yer alıyor. Reisdere’de 1100 adet TOKİ konutları yapıldığını belirtmekte fayda var. Bölgedeki yoğun konut üretiminin yanı sıra otel konseptinde hizmet veren ve kendine ait özel sahili bulunan lüks rezidanslar da inşa ediliyor. Konutlarda metrekare fiyatları 8 bin TL ile 9 bin 500 TL aralığında değişirken daha küçük kullanım alanına sahip rezidanslar için 550 bin TL’den başlayan fiyatlar söz konusu.

Marmaris’te imara yeni açılan alanlar önemli

Marmaris’te birçok alan imara açılıyor. Bu da özellikle müstakil yazlık ve site konusunda Ege Bölgesi’nde dengeleri değiştirebilir. Şu anda bölgede 15 yıl ve üzeri binalarda metrekare satış fiyatı 3 bin TL ile 3 bin 500 TL aralığında bulunuyor. Sıfır binalarda bu rakam 4 bin 500 liralara kadar çıkıyor.

Kuşadası görece ucuz

Kuşadası’nda Davutlar ve Güzelçamlı bölgeleri en çok rağbet gören bölgeler. Bu bölgelerde yeni binaların metrekare fiyatları 4 bin ile 5 bin TL aralığında.

İstanbul’da yazlık için Şile ve Silivri gözde

İstanbul’da yazlık arayanların tercihi Avrupa yakasında Silivri, Anadolu yakasında ise Şile. Bu bölgelerde alınacak yazlıklar sadece yazlık niteliği taşımıyor. İstanbul’a yakın yazlıklar yatırım açısından da büyük değer kazanma potansiyeli taşıyor. Kanal İstanbul’un olası güzergahının geçtiği Silivri inanılmaz bir değer artışı yaşıyor. Silivri’de konut fiyatları İstanbul genelinin üstünde artıyor. Konutta 2016 Ocak ayında 1.750 TL olan metrekare satış fiyatları bugün ikinci ellerde 1.900 TL seviyelerinde seyrediyor. Şile’yi değerli kılan ise Üçüncü Köprü güzergahında olması. Büyük bakir alanlara sahip ilçede fiyatlar yaz sezonu dolayısıyla daha da artıyor.