Hangi şehirden ev alanlar bir yılda yüzde 33 kazandı? İşte il il konut fiyatlarındaki artış!

Hürriyet Emlak Ekim 2017 Emlak Endeksi verilerine göre konut fiyatları son 1 yılda Türkiye genelinde yüzde 3 arttı. Türkiye genelinde satılık konutların ortalama metrekare fiyatları 2.759 TL’den, 2.841 TL’ye çıktı. Fiyatların en fazla arttığı şehir yüzde 33 ile Edirne oldu. İstanbul’daki konut fiyatlarındaki artış ise yüzde 8’de kaldı. İşte 5 büyük il ve en fazla kazandıran illerdeki konut fiyatlarındaki artış oranları!

5 büyük ilde lider Bursa!

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Hürriyet Emlak verilerine göre konut fiyatlardaki artış oranı İstanbul’da yüzde 8, İzmir’de yüzde 15, Bursa’da yüzde 18, Ankara’da yüzde 4, Antalya’da ise yüzde 1 oldu. Dolayısıyla 5 büyük şehir arasında yatırımcısını en fazla Bursa güldürdü. Antalya’dan konut alanlar enflasyon hesaba katılınca zarar etti.

 

Konut fiyatları en çok Edirne’de arttı

Türkiye genelinde konut fiyatları en çok artan şehir Edirne oldu. Edirne, bir yıl içinde metrekare fiyatları 1.318 TL’den 1.750 TL’ye çıktı. Edirne’yi yüzde 29’la komşusu Kırklareli, yüzde 26 ile Ordu, yüzde 25 ile Rize takip etti.

İstanbul’da konut fiyatları 2017’de yüzde 8 arttı

İstanbul’da satılık konutların ortalama metrekare fiyatları son bir yılda yüzde 8 artışla 4.357 TL’den 4.722 TL’ye yükseldi. İstanbul’da konut fiyatlarının en fazla arttığı ilçe yüzde 11,1 oranıyla Sultanbeyli oldu. Fiyatlar yüzde 7,4 oranıyla da en fazla Beyoğlu’nda düştü.

Ankara’da konut fiyatları 2017’de yüzde 4 arttı

Ankara’da satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 4 arttı. Metrekare ortalaması 1.740 TL’den 1.818 TL’ye yükseldi. Ankara’da amortisman süresi ise 16 yıl olarak belirlendi. Ankara’nın ilçelerinde ise

İzmir’de konut fiyatları 2017’de yüzde 15 arttı

İstanbul’dan sonra en pahalı il olarak bilinen İzmir’de satılık konutların değeri artmayı sürdürdü. İzmir’de satılık konut fiyatları son bir yılda yüzde 15 arttı. Ege’nin incisinde konutların ortalama metrekare fiyatı 2 bin 389 TL’den 2 bin 750 TL’ye çıktı.

Antalya’da konut fiyatları 2017’de yüzde 1 arttı

Antalya, konut piyasası son bir yıldır durgun bir seyir izliyor. Satılık konut fiyatlarındaki değişimler yatırımcıları memnun etmiyor. Şehirde son bir yılda satılık konut fiyatları sadece yüzde 1 arttı, metrekare ortalama fiyatlar 1.923 TL’den 1.939 TL’ye çıktı. Antalya’da amortisman süresi 17 yıl olarak belirlendi. Döşemealtı, son bir ayda yüzde 4,4 artış ile fiyatların en çok arttığı ilçe oldu. Manavgat ise yüzde -5,9 düşüş ile son bir ayda fiyatların düştüğü tek ilçe oldu.

Bursa’da konut fiyatları 2017’de yüzde 18 arttı

5 büyük il arasında 2017’nin ilk 3 çeyreğinde en çok değerlenen il Bursa olmuştu. Son bir yıl içindeki değişime bakıldığında, satılık konut fiyatları yüzde 18 arttı, metrekare ortalama fiyatlar 1.656 TL’den 1.960 TL’ye çıktı.

Hürriyet Emlak Endeksi, Hürriyet’in emlak sayfası tarafından hazırlanmaktadır. Bu konuda bir dipnot düşmek durumundayız. Hiç bir emlak endeksi başlı başına reel bir veri değildir. Ancak kapsadığı alan bakımından düşününce verilerin ciddiye alınması gerektiği düşüncesindeyiz. Zaten emlak endekslerini haber yapmamızın da nedeni bu. Hürriyet Emlak Endeksi ve Sahibinden.com Emlak Endeksi verileri, Türkiye’de konut fiyatlarının gidişatı bakımından önemli doneler içermektedir. Ancak zaman zaman verilerin kendi içinde çeliştiğini de belirtmek gerekli. Örneğin Bursa’da konut fiyatları yüzde 18 artmışsa, ilçe bazlı bakıldığında bir çok ilçenin bu rakamın üzerinde olması gerekir. Tabloda ise en fazla artış yüzde 4,3 görünüyor. Aynı şekilde İzmir genelinde konut fiyatları yüzde 15 artmışken, en yüksek artışın yaşandığı ilçedeki oran yüzde 3,9. Ankara genelinde yüzde 4 artış rakamı varken, ilçe bazlı en yüksek artış yüzde 3,5. İstanbul’da görünen artış yüzde 8 iken, ilçe bazlı olarak bu rakamı geçen tek yer Sultanbeyli.

Dolayısıyla endeks verileri kendi içinde çelişkilerle oldu.

Aynı hataları ve çelişkileri sahibinden.com emlak endeksi verilerinin derlenmesinde de görüyoruz.

Bu nedenle gerçek konut artış rakamları için Evden Haberler editörleri, sahidinden.com verilerini yeniden derliyor

Evden haberler, sağlamasını yaparak, okuyucularına doğru sonuçları aktarıyor.

Böylece özellikle yatıırm amaçlı ev alacaklar doğru tercihlerde bulunabiliyor.

İstanbul’da konut fiyatlarında son bir yılda yaşanan artışı görmek için BURAYI tıklayınız.

Ankara’da konut fiyatlarında son bir yılda yaşanan artışı görmek için BURAYI tıklayınız.

İzmir’de konut fiyatlarında son bir yılda yaşanan artışı görmek için BURAYI tıklayınız.

 Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*