HANGİ ŞEHİRDE ÇALIŞANLARIN EV ALMASI DAHA KOLAY? İŞTE CEVABI!
Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVİMER) araştırması, Türkiye’nin 5 büyük şehrinde gelir/konut fiyatı dengesini ortaya koydu. Buna göre İstanbullu bir yıllık geliriyle bir konutun sadece 8 metrekaresini alabilirken Ankaralılar 20 metrekaresini alabiliyor. Rakamlar “İstanbul’daki konut fiyatlarının yüksek olduğu” yönündeki tezleri doğruluyor.

İstanbul en zor konut sahibi olunan şehir

TUVİMER, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan “İl Bazında Kişi Başına Gayrisafi Yurtiçi Hasıla” datasını kullanarak bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da yaşayanların gelir durumu ile aynı şehirlerdeki gayrimenkul kira ve fiyatlarını karşılaştırdı.

“İller Arası Farklılaşan Barınma Odaklı Satın Alma Gücüne Yönelik Değerlendirme Raporu” başlıklı araştırmaya göre, İstanbul, en zor konut alınan kent olarak belirlendi.

Metrekare fiyatı en yüksek şehir İstanbul

Türkiye’nin en kalabalık 5 kentinde en yüksek konut metrekare değeri 5 bin 418 lira ile İstanbul’da olurken, İstanbul’u 3 bin 89 lira ile İzmir, 2 bin 250 lira ile Antalya, bin 955 lira ile Bursa ve bin 830 lira ile Ankara izliyor.

Bir metrekarelik konutun ortalama aylık kira değeri İstanbul’da 21 lira, İzmir’de 13 lira, Ankara’da 10 lira, Bursa ve Antalya’da 9’ar lira oldu.

Kişi başına gelirde de lider İstanbul’da

TÜİK’in “İl Bazında Kişi Başına Gayrisafi Yurtiçi Hasıla” verisine göre, kişi başına düşen yıllık gelirin en fazla olduğu kent 43 bin 645 ile İstanbul olarak belirlendi.

İstanbul’u 36 bin 680 lira ile Ankara, 31 bin 178 lira ile İzmir, 29 bin 946 lira ile Bursa ve 29 bin 692 lira ile Antalya takip etti.

İstanbul’da çalışan yılda 8 metrekare konut alabiliyor

Söz konusu şehirlerde kişi başına düşen yıllık gelirler ile ortalama konut metrekare satış fiyatları baz alındığında, İstanbul’da çalışan bir kişi, bir yıllık geliriyle bir konutun 8 metrekaresini alabiliyor.

Bir yıllık geliriyle Ankaralılar 20 metrekare, Bursalılar 15 metrekare, Antalyalılar 13 metrekare, İzmirliler ise bir evin 10 metrekaresine sahip olabiliyor.

Kişi başına düşen gelirin en yüksek olduğu kent İstanbul olsa da, satılık metrekare konut fiyatlarının yüksek kalması, İstanbulluları “bir yıllık geliriyle en az konut metrekaresi alabilen” kent yapıyor.

Ankaralının satın alma gücü İstanbullunun 2,5 katı

Araştırya göre ortalama düzeyde kazanan biri kişi 100 metrekarelik bir konutu alabilmek için İstanbul’da hiç harcama yapmadan 12,5 yıl çalışması gerekiyor.

Bu süre Ankara’da 5 yıla kadar iniyor.

Bursa’da bu süre 7 yıl, Antalya’da 8 yıl ve İzmir’de 10 yıl.

Tablo İstanbul’un, barınmaya yönelik en düşük ekonomik güce sahip kent olduğunu ortaya koyuyor.

Kiralık konutlar incelendiğinde, İstanbul’a kıyasla İzmir’in yüzde 20, Bursa ve Antalya’nın yüzde 60, Ankara’nın ise yüzde 80 daha iyi durumda olduğu görünüyor.

İstanbullu konut fiyatlarına isyan etmekte haklı

Rakamlar İstanbul’da yaşayan vatandaşların konut fiyatlarının yükselmesine karşı gösterdiği tepkinin haklılığını ortaya koyuyor. Konut piyasasının kalbi durumundaki İstanbul’da stokların azalması için iki önemli şeyin gerçekleşmesi gerekiyor; konut fiyatları inmeli, kredi faizleri de düşmeli. Kredi faizlerinde kayda değer bir düşüş gözlenmezken, son 2 yıldır konut fiyatlarındaki artış enflasyonun gerisinde kalıyor. Uzmanlar da bu durumu yumuşak düşüş olarak adlandırıyor. Fiyatlar yükselişinin sürdürse de reel anlamda fiyatlar düşüyor.