Hangi bankalar faiz indirimli konut kredisi veriyor ?

Hükümetin konut sektörünü canlandırmak amacıyla konut kredisi faizlerinin indirilmesi çağrısına şimdilik 5 banka uydu. Konut kredisi faizleri 1,20 puandan 0,98’e çekildi. Peki hangi bankalar faiz indirimli konut kredisi veriyor? Vatandaş bu indirim sayesinde ne kadar karlı çıkacak? İşte detaylarıyla konut kredisi faiz indirimi kampanyası…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Hangi bankalar faiz indirimli konut kredisi veriyor ?

Hangi bankalar faiz indirimli konut kredisi veriyor ?

Hükümetin “faizleri indirin” çağrısına 4 devlet bankası ve yine devlet destekli 2 katılım bankasından olumlu yanıt geldi. Konut kredisi faizlerini 120 ay vadede 0,98 puana çeken 6 banka şöyle;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halk Bankası
 • Şeker Bank (60 ay vadede)
 • Ziraat Katılım
 • Vakıf Katılım

Faiz indirimli konut kredisi vatandaşın cebini ne kadar etkileyecek?

Konut kredisinde faizler indi. Peki bu faiz indirimi vatandaşa ne kadar yarayacak? Eski faiz oranıyla yeni faiz oranı arasında ödeme olarak ne kadar fark var? Konut kredisi faizi kampanya öncesinde ortalama aylık yüzde 1,20 seviyesindeydi. Yeni faiz oranı ise 0,98. Arada nasıl bir fark olduğunu bir örnekle anlatalım;

Eski faizle yani yüzde 1,20 seviyesinden 10 yıl vadeli 100 bin TL kredi çeken bir kişi, ayda 1.576 TL taksit ödeyecekti. Bu kişinin toplamda ödeyeceği tutar ise 189 bin TL’yi bulacaktı.

Şimdi bu kişi 0,98 faiz oranıyla aynı miktarda kredi çekerse, ayda 1.420 TL ödeyecek. Toplamda ödenecek miktar ise 170 bin TL’ye düşecek.

Yani her 100 bin TL’lik kredide vatandaşın cebinde 19 bin TL kalacak.

Buna göre çekilecek kredi tutarına göre vatandaşın cebinde kalacak miktar şöyle;

 • 100 bin TL kredi çekerse 19 bin TL
 • 200 bin TL kredi çekerse 38 bin TL
 • 300 bin TL kredi çekerse 57 bin TL
 • 400 bin TL kredi çekerse 76 bin TL
 • 500 bin TL kredi çekerse 85 bin TL

İndirimli kont kredisi şartları neler?

Bankaların indirimli konut kredisi için tek şartları var. O da kullanılacak kredinin 500 bin TL’yi geçmemesi. Yani indirimden herkes faydalanabilse bile, daha çok alt-orta gelir grubuna hitap eden dairelerin satışına yarayacak.

Faiz indirimli konut kredisinde dosya masrafı ne kadar olacak?

Bazı indirimli konut kredisi ürünlerinde, yüksek dosya masrafı veya ara ödeme gibi ek yük getiren düzenlemeler olması, faiz indirimi kampanyasında da benzer bir durum söz konusu olup olmadığı tartışmalarına neden oldu.

Konut kredisi faizlerini indiren bankalardan yapılan açıklamada “yüzde 0,98” oranlı konut kredisi kullanımında herhangi bir ek masraf ve ödeme alınmayacağını bildirdiler.

Daha önce kredi çekenler indirimli oranla yapılandırma yapabilir mi?

Hayır. İndirimli faiz kampanyası sadece yeni alımı yapılacak dairelerde geçerli olacak.

Birçok projede zaten bu orandan daha düşük faiz var. Buralarda nasıl bir uygulama olacak?

Evet birçok firma konut satışlarını artırmak amacıyla bankalarla anlaşma yoluna gidiyor ve kampanyadan daha düşük oranlarda konut kredisi alınması imkanı sunuyordu. Ancak aslında düşük gibi görünen faizin bir kısmını şirket üstleniyordu. Yani aslında bankalar indirim yapmıyordu.

Şimdi bu projeler faizleri indiren bu devlet bankaları ile anlaşıp, yine faizin bir kısmını kendileri üstlenerek projelerine özel olarak daha düşük faiz imkanı sunabilirler. Firmalar, daha önceki kampanyalarında kendilerine düşen ödemeyi, konut fiyatından düşüp vatandaşın daha uygun fiyata daire sahibi olmasını da sağlayabilirler.

Sektörün faiz oranlarının indirilmesine nasıl bir tepki vereceği tam bilinmiyor.

200 bin ek konut satılacak

Konut kredisi oranlarının indirilmesiyle 3 aydır düşen konut kredisi kullanımının artması, bunun da yıllık satış miktarına yaklaşık 200 bin konutluk etki yapması bekleniyor.

 Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*