Halk Bankası konut kredisi faiz oranlarını indirdi

Ziraat Bankası’ndan sonra bir diğer devlet bankası da konut kredisi kampanyasına katıldı. Halk Bankası konut kredisi faiz oranlarını indirdi. Halk Bankası,  tıpkı Ziraat Bankası gibi, 10 yıl vadeli ve 500 bin TL’den düşük miktardaki konut kredilerinde aylık faiz oranını yüzde 0,98 yaptı.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Halk Bankası konut kredisi faiz oranlarını indirdi

Halk Bankası konut kredisi faizini indirdi

Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı konut kredisi kampanyası için ilk adımı Ziraat Bankası atmıştı. Ziraat bnakası’ndan gelen açıklamadan kısa bir süre sonra Halk Bankası da faizleri indirdiğini duyurdu. Halk Bankası, ayrıca bu krediden faydalanacak kişiler ayrıca kredi tahsis ücreti ödemeyeceğini bildirdi.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan konutla ilgili şunları söyledi:

“Konut sektörünün, ekonomimize sağladığı katma değer ve diğer sektörleri etkileme potansiyelini göz önünde bulundurduk, ev sahibi olmak isteyenlerin hayallerini de dikkate alarak her zaman olduğu gibi müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak özel bir çözüm sunmaya gayret ettik. Her aile bir ev sahibi olsun istiyoruz, müşterilerimize kolaylaştırıcı çözümler sunmayı aynı zamanda sosyal sorumluluk anlayışımızın bir gereği olarak görüyoruz.”

İndirimli konut kredisi faizi vatandaşın cebini ne kadar etkileyecek?

Konut kredisi faizi kampanya öncesinde aylık yüzde 1,2 seviyesindeydi.

Yüzde 1,2 seviyesinden 10 yıl vadeli 100 bin TL kredi çeken bir kişi, ayda 1.576 TL, toplamda ise 189 bin TL ödüyordu.

0,98 faiz oranıyla aynı miktarda kredi çeken bir kişi ayda 1.420 TL ödeyecek. Toplamda ödenecek miktar ise 170 bin TL’ye düşecek.

Yani her 100 bin TL’lik kredide vatandaşın cebinde 19 bin TL kalacak.

Kampanyaya 5 banka katılacak

Faiz indirimi kampanyasına Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıfbank katılıyor. Yine devlete ait iki katılım bankası olan Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım’ın da kar paylarını bu orana yakın bir seviyeye çekeceği ifade ediliyor. Özel bankaların ise kampanyaya katılımı için görüşmeler sürüyor.

Hükümet konut sektörüne destek veriyor

Konut kredisinde son aylarda yaşanan düşüş nedeniyle hükümet sektöre destek verecek bir takım önlemler almıştı. Bu kapsamda ilk etapta tapu harcı binde 20’den binde 15’e çekilmiş, ardından da büyük daireler için geçerli olan KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmüştü. Ayrıca inşaat firmalarının KDV iadesinde kolaylık sağlanmış ve yabancılara 1 milyon dolarlık konut alımında tanınan vatandaşlık hakkı düzenlemesinde tutar, 300 bin TL’ye düşürülmüştü. Hükümet son olarak düşen kredili satışları yeniden canlandırmak için de konut kredisi faizlerinin düşürüleceğini söylemişti.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*