HALİÇ ÇEVRESİ 5 BÜYÜK PROJEYLE CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK
İstanbul Büyüjkşehir Belediyesi Haliç çevresini değiştirecek 5 büyük proje planlıyor. Deniz kenarına yapılacak yüzer yol ve ekolojik köprü, Sirkeci’den Eyüp’e yapılacak tramvay, Unkapanı Köprüsü’nün denizin altına alınması, denizin içine yapılacak Fatih heykeli ve tersanenin müzeye dönüştürülmesi Haliç’i cazibe merkezi haline getirecek..

10 metrelik gezinti yolu ve Leonardo köprüsü fark yaratacak

Haliç’i değiştirecek en önemli projelerden biri deniz kenarına yapılacak yüzer bir gezinti yolu. Topbaş, “Karaköy’den itibaren Koç Müzesi’ne kadar deniz üzerinden yürüme yolu yapıyoruz. 10 metre genişliğinde denizin üzerinde yüzer yol. 2 metresi bisiklet yolu 8 metresi yaya yolu. Koç Müzesi’ne kadar geldikten sonra orada ekolojik köprü yapıyoruz. Çayır çimen güller içerisinden yürüyerek karşıya geçeceksiniz. Oradan yürüyeceksin Feshane’nin önünden iki tane ada var Haliç’te o adaların arasından Leonardo köprüsüyle karşıya geçeceksiniz. Leonardo da Vinci, Kanuni döneminde ufak bir çizim yapmış, onu geliştirdik ve yapacağız” şeklinde konuştu.

Unkapanı köprüsü denizin altına iniyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Haliç’le ilgili bir diğer projesi Unkapanı köprüsüyle ilgili. Topbaş, “Haliç’te akıntının daha iyi sağlanması için Unkapanı Köprüsü’nü Baliye Caddesinin devamı olarak denizin altına alıyoruz.” dedi. Unkapanı köprüsü dubalı köprü olmayacağını söyleyen Topbaş, “İhale aşamasına geldik, teklifler alınıyor. Buradan karşıya araçların direk geçişleri sağlanacak” diye konuştu..

Haliç’e Fatih’in heykeli geliyor

Haliç’in içine denizin içinden çıkıp şahlanmış bir Fatih Sultan Mehmet heykeli dikilecek. Heykelin tam yeri ve ne kadar büyüklükte olacağı henüz net değil. Topbaş konuyla ilgili olarak, “Fatih Sultan Mehmet Han heykelini koyuyoruz, denizin içerisine. Denizden şahlanmış bir heykel. Karaköy limanında gelen turistler yürüyerek geldikleri zaman Fatih’in heykelini burada görsünler, fotoğraf çeksinler.” ifadelerini kullandı.

Ulaşım sorununu tramvay çözecek

Topbaş, Haliç’in ulaşım ve trafik sorununu ise tramvayla çözmeye çalışacak. Sirkeci tramvayı sahil yolu üzerinden Eyüp’e kadar gidecek. Başkan Topbaş, projenin ihalesi ve yer teslimleri yapıldığını, projede çalışmaların başladığını söyledi.

Tersane inovasyon müzesi oluyor

Haliç Tersanesi de çevresel dönüşümden payını alacak. Tersane bilim ve inovasyon müzesi haline getirilecek. Kadir Topbaş, proje aşamasının bitmek üzere olduğunu söyledi. Topbaş iddialı; “Bütün dünya burayı konuşacak ve buraya gelecek.” diyor.