GYODER ÜYELERİ 2 AYDA 3 BİN 400 KONUT SATTI
GYODER üyesi firmalar, düzenledikleri kampanyalarla 2 ayda toplam 3 bin 400 konut, 185 ofis satışı yaptı. Firmaların bu satışlardan elde ettiği ciro ise 3.3 milyar TL oldu.

 

Sektöre hareketlilik geldi

İkinci ‘Güç Birliği’ kampanyasının sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, “Satışların, bir önceki kampanyadaki konut satışlarını geride bırakması, sektördeki işbirliğinin yansıması oldu.” dedi. Torun, “Tüketicilere uzun vade ve uygun faizlerle yeni bir alternatif getiren bu kampanya, sadece iki ayda gerçekleşen satış rakamları ile sektöre ciddi bir hareketlilik kazandırdı” diye konuştu.

240 ay vade tercih edilmedi

Torun, konut alıcılarının 240 ay vadeyi pek tercih etmediklerini, faiz oranlarının daha uygun olmasından dolayı en fazla talebin 60 ve 120 ay vadeli konut seçeneklerine geldiğini söyledi. GYODER Başkanı, maliyetlerin artmasına rağmen, firmaların kar marjını geriye çekerek fiyatları sabit tuttuğunu, tüketicinin bu durumdan kazançlı çıktığını belirtti. Torun, “Yeni başlayacak projelerde bu fiyatlarla satış yapmak mümkün olmayacak. Ev sahibi olmak isteyenlerin bu fırsatı iyi değerlendirdiğini düşünüyorum. Çünkü maliyetlerdeki artış nedeniyle konutlarda yüzde 5-10 oranında fiyat artışları zorunlu olacak” diye konuştu.

İki kampanyadan toplam 5.9 milyar TL ciro

GYODER’in 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlattığı ‘Gayrimenkulde Güç Birliği Daha Güçlü Türkiye’ kampanyası da sektöre önemli bir ivme kazandırmıştı. 1 Ağustos’ta başlayan ve yoğun talep üzerine 15 Ekim’e kadar uzatılan ilk kampanya ile 3 bine yakın konut ve yaklaşık 400 ofis satışı gerçekleştirilmiş, sektörde 2.6 milyar TL ciro elde edilmişti. İki kampanya ile toplam 6 bin 200’ün üzerinde konut, 585 ofis satışı gerçekleşti ve 5.9 milyar TL ciro elde edildi.