GÜNLÜK KONUT KİRALAMALARINDA ÖDEME BANKA YOLUYLA YAPILACAK
Günlük konut kiralamalarına banka zorunluluğu getiren uygulama yürürlüğe girdi.

Rakama bakılmaksızın ödeme banka yoluyla yapılacak

9 Haziran 2017 tarihinde ise Resmi Gazete’de yayımlanan Tebliğ ile günlük konut kiralamalarına banka zorunluluğu getirildi.

Uygulama bugün itibariyle yürürlüğe girdi. Buna göre bugünden itibaren günlük kiralama bedeli ne olursa olsun ödemenin banka aracılığı ile gerçekleşmesi gerekecek.

Aylık kiralamalarda 500 TL ve altına banka zorunluluğu yok

Aylık konut kiralamalarında ise her bir konut için aylık 500 TL sınırı devam edecek. Aylık 500 TL’nin altında kira geliri elde eden kimseler yine bu bedeli elden alabilecek.

Ancak 500 TL’nin üstündeki aylık kiralama gelirleri için de ödemenin banka aracılığı ile yapılması zorunluluğu devam edecek.

İşyeri kiralamalarında ise rakam ne olursa olsun banka aracılığıyla ödeme zorunluluğu bulunuyor.

Ceza alt limiti her kiralama dönemi için 340 TL

Maliye, günlük kiralamaların banka yoluyla yapılmaması durumunda ödenecek cezaya ilişkin bir tebliğ yayınlamadı. Buna göre ceza olarak diğer kiralamalarda uygulanan ceza geçerli olacak. Aylık kiralamalarda banka ile ödeme yapılmadığı durumlarda her ay için aylık kiranın yüzde 5’i oranında ceza kesilmesi öngörülüyor. Ancak ceza alt sınırı da her ay için 340 TL. Yani aylık kiranın yüzde 5’i 340 TL’nin altındaysa 340 TL ceza kesiliyor. Banka ile ödeme yapılmayan her ay için bu ceza geçerli oluyor. Günlük kiralamalarda da her gün için yine aynı alt sınırın geçerli olacağı, yani banka ile ödeme yapılmayan her gün için en az 340 TL’lik ceza kesileceği belirtiliyor. Ceza hem ev sahibine hem de kiracıya kesiliyor.