Gölcük Milli Parkı ihalesi 19 Aralık’ta!

Bolu’nun sembollerinden olan ve dört mevsim ziyaretçi akınına uğrayan Gölcük Milli Parkı ihalesi 19 Aralık’ta gerçekleşecek. Konaklamaya açılacak olan milli parkta, bir adet dağ köşkü ile 25 adet bungolav yapılacak. İhaleyi kazana firma Göl Gazinosu’yla birlikte bu tesisleri de 22 yıl boyunca işletecek. Ayrıca Gölcük Milli Parkı’na teleferik de inşa edilecek.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Gölcük Milli Parkı ihalesi

Gölcük Milli Parkı ihalesi

Gölcük Milli Parkını 49 yıllığına Orman ve Su İşleri Bakanlığından kiralayan Bolu Belediyesi, kalan 22 yıllık süresini özel bir işletmeye devretmek için ihaleye çıktı. İhale ilanında “Gölcük Tabiat Parkında sınırlı ayni hak tesisi hakkıyla dağ köşkü-bungolovlar ve Gölcük Göl Gazinosu 22 yıl süreyle kiraya verilecektir” denildi.

31.12.2040 tarihine kadar dağ köşkü, 25 adet bungolov ile Gölcük Göl Gazinosu kiraya verilecek. Gölcük Milli Parkı ihalesi 19 Aralık Salı günü saat 14.30’da yapılacak.

İlk 5 yıl kirası 10 bin TL+cironun yüzde 1’i

Dağ köşkü ve bungolovlar için 16 aylık inşaat süresi tamamlandıktan sonra aylık kira bedeli ilk 5 yıl için 10 bin lira artı hasılattan yüzde 1 pay olacak. 5 yıldan sonra ise cirodan yüzde 1 pay olacak ve bu pay 20 bin liranın altında olamayacak. İhalede istekliler bu 20 bin lira üzerinden yarışacak.

Gölcük Gazinosu, inşaat yeri tesliminden bir yıl içinde ihaleyi kazanan firmaya teslim edilecek.

Gölcük Milli Parkı’na teleferik yapılacak

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, yılda ortalama 500 bin kişinin ziyaret ettiği Gölcük’e araçla çıkılmasına da gerek kalmayacağını anlatan Yılmaz, yakında hem teleferik hattı hem de yamaç kızağı için iki ayrı ihaleye çıkacaklarını söyledi. Gölcük’e yılda ortalama 100 bini aşkın araç; 500 bini aşkın da insan giriş yapıyor.

Dağ Köşkü ve bungalovlar için ağaç kesilmeyecek

Dağ köşkü ve 25 bungolovun yerinin Orman ve Su İşleri Bakanlığınca belirlendiğini ve hiç ağaç kesilmeyeceğini söyleyen Yılmaz, Gölcük’te yeni dönemin nasıl olacağını şöyle anlattı:

“Biz bungalovların göl gören başka bir yerde olmasını istemiştik ama Milli Parklar Genel Müdürlüğü kabul etmedi. Uzun bir çalışmanın sonucunda proje hazırlandı. Bizim tabiatımızı bozmamamız lazım. Hassas davranıyoruz. Milli Parklar daha da hassas davrandı. Bungalovlar caminin üst tarafında olacak, yerleri hiç ağaç kesilmeyecek şekilde tek tek belirlendi. Göl manzaraları da olmayacak. Bolu Belediye Spor’un olan ve belediyemizin işlettiği iki bungolov ise yıkılacak, izinsiz yapıldığı için.

Gölcük Milli Parkında mangal ve piknik yasak

Alaaddin Yılmaz, “Göl ve çevresinde mangal yapılamayacak. Piknik de olmayacak. Piknikçiler Gölcük’e girişte alabalık tesisinin orada piknik yapabilecekler. Gölü görmeyecekler. Sonrasında da yürüyerek parka girebilecekler.
Belki tesisler yapılıncaya kadar piknik izni verebiliriz. Zaten Gölcük’e araçla çıkmaya da gerek kalmayacak. Çünkü 3 bin 100 metre (3.1 kilometre) uzunluğunda teleferik hattı yapacağız. Teleferik, aşağıda Karacasu’da Küçükkaplıca’nın karşısından başlayacak, Gölcük girişine kadar çıkacak. Bunun için de yakında ihaleye çıkıyoruz. Gölün çevresinde bisiklet içinse özel bir parkur yapılabilir belki.” ifadelerini kullandı.

Gölcük’e yamaç kızağı da gelecek

Gölcük’e ayrıca yamaç kızağı da yapılacak. Konu hakkında bilgi veren Alaaddin Yılmaz, “Çin Seddi’nden aşağı 500 metre uzunluğunda binmiştim ben de. Şimdi biz de 1.5 kilometre uzunluğunda yamaç kızağı için ihaleye çıkacağız. Hem adrenalin hem eğlence. Bunun için de hiç ağaç kesmeyeceğiz.” dedi.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*