Gökçeada’da altın arama iptal edildi
Gökçeada’da altın arama iptal edildi. Adada altın ve gümüş madeni çıkarmak amacıyla başlatılan ÇED sürecinin, firmanın başvurusu üzerine iptal edildiği açıklandı. Merih Madencilik Şirketi tarafından adada altın ve gümüş madeni arama başvurusu yapılmış, adada altın aranacağı haberleri tepki görmüştü.

Gökçeada'da altın arama iptal edildi

Gökçeada’da altın arama iptal kararı sevinçle karşılandı

Gökçeada’da altın madeni aranacağına yönelik haberler, büyük yankı uyandırdı. Adadaki tüm STK’lar bir araya gelerek altın madenine karşı olduklarını ortak bir deklarasyonla duyurdular.

Bu gelişmelerin ardından Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bir açıklama yaparak ÇED sürecinin iptal edildiğini belirtti. Açıklamada Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce herhangi bir olumlu görüş verilmediği, 13 kuruma görüş sorulduğu, ÇED sürecinin de askıya alındığı ifade edildi. Proje başvurusunda bulunan Merih Madencilik şirketinin de elektronik sistem üzerinden projenin iptali talebinde bulunduğu ve bunun uygun görüldüğü açıklandı.

Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin kararı sevinçle karşıladıklarını söyledi. Gökçeada Gönüllüleri Derneği de, Gökçeada’nın bir felaketin eşiğinden döndüğünü açıkladı.

Altın aranması bölgeyi büyük oranda etkileyecekti

Uzmanlar 1 kilo altın için 1000 ton kayanın eritilmesi gerektiğini ve bunun siyanürle gerçekleştiğini söylüyor.

Gökçeada’nın topografik yapısını değiştirebilecek kararın uygulanması halinde yeraltı suları ve adada bulunan 5 göl ciddi tehdit altında kalacaktı.

Maden aranacak bölgeye 14 kilometre mesafede Sualtı Milli Parkı bulunuyor.

Yine maden sahasının 11 kilometre yakınında ise Tuz Gölü yer alıyor. Maden şirketinin proje dosyasında milli parkın ve gölün aramadan etkilenmeyeceği ifade ediliyor.

Proje alanına çok yakın mesafede Damlar deresi ve Çamiçi deresi bulunuyordu. Ayrıca 2.505 metre mesafede Şahinkaya göleti, 1.549 metre mesafede İncesu deresi yer alıyordu. Söz konusu derelere katı veya sıvı atık atılmayacağı taahhüt edilmişti. Ancak uzmanlar, toprağın yüzlerce metre altına yapılacak sondajların yeraltı sularına zarar vereceği iddiasında bulunuyordu.

Gökçeada dünyanın tek sakin adası

Gökçeada, 2002 yılından bu yana ada içerisinde gerçekleştirilen organik tarım faaliyetleri ile biliniyor. Ada, 2011 yılı Haziran ayında almış olduğu Cittaslow (Sakin şehir) unvanı ile dünyanın ilk ve tek sakin adası seçilmişti.

Adada siyanürlü altın aranmasının, adanın tarım ve turizmine büyük zarar verebileceği ifade ediliyordu.

 

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*