Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar memleketine cami yaptırıyor

Genelkurmaya Başkanı Orgeneral Hulusi Akar memleketi Kayseri’ye cami yaptırdı.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar memleketi Kayseri’nin Melikgazi ilçesi Eğribucak Mahallesi’nde bulunan bağ evlerinin çevresine bir cami yaptırmak istedi. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik ise Akar’a Asri Mezarlık girişine yapılmasını önerdi. Öneriyi kabul eden Akar, alana 750 kişilik 2 minareli Mezarlık Cami’ni yaptırmaya başladı. Selçuklu motifleriyle bezenen caminin kısa süre sonra açılması bekleniyor.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar memleketine cami yaptırıyor

Akar ve ailesinin caminin ismi konusunda bir talepleri olmadığını söyleyen Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, “Hulusi Paşa ve ailesinin öncelikle isteği kendi bağ evlerinin bulunduğu Eğribucak semtine bir cami yapılmasıydı. Ancak, 29 Nisan’da dayısı Rıza Maraşlıoğlu’nun ölümü nedeniyle Kayseri’ye cenaze töreni ve taziyeye geldiğinde kendisine Mezarlık Camii yaptırması konusunda ben öneride bulundum. Hulusi paşa ve ailesi bu teklife sıcak baktı.” dedi.

Orgeneral Akar hayır işi duyulsun istememiş

Maliyetinin bittiği zaman belli olacağını ifade eden Başkan Çelik, “Bildiğiniz gibi şehir mezarlığı içinde bir cami yapılıyor. Bu camiye başlamıştık. Bir hayırseverimiz ‘bu camiye katkı verelim, beraber yaptıralım’ dedi. Birçok hayırseverimiz bu camiyi yaptırmak istiyordu. Ama, biz şehrin mezarlığı, şehrin bütününü ilgilendiriyor diye teklifleri kabul etmemiştik. Ancak, bu hayırseverimiz aile olarak böyle bir cami yapmaya karar verdiklerini söyledi. Kendilerinden Allah razı olsun. Yaptıkları bu hayır işinin duyulmasını istemediler. Buradaki hayırseverimiz Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Hulusi Akar’dır. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Kendilerinin herhangi bir isim talebi yok. Kendileri şan- şöhret için bu camiyi yaptırmıyorlar. İsminin bir caddeye verilmesi sonrası bu konuyu bilmenizi istedim. Allah hayırlarını kabul etsin.” şeklinde konuştu.

Caminin özellikleri

Genelkurmay Başkanı ve ailesi tarafından Asri mezarlık girişinde yaptırılan cami, Selçuklu motiflerinden esinlenerek modern bir dekorasyon anlayışı ile inşa ediliyor. Caminin kapasitesi 750 kişilik olacak ve zemin kat oturumu 800 metrekare olan caminin 550 metrekarelik ibadet alanı, 220 metrelik kadınlar bölümü ve 260 metrekare son cemaat alanı bulanacak. Bina dışında cenaze namazları kılınacak 500 metrekarelik alan, şadırvan ve çevre düzenlemesi ise Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacak.

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın yaptırdığı caminin fotoğraflarıBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*