Gecekondulara imar affı mı geldi?

Mecliste kabul edilen torba yasaya göre, üzerinde yapı bulunan hazine arazileri yapı sahiplerine satılacak. Bu gerçekleşmediği taktirde ise belediyelere devredilecek. Bu madde, gecekondu statüsündeki tapusuz binalara bir anlamda imar affı anlamına geliyor. Bu durumdaki gecekondular için aranan tek şart, 2010’dan önce yapılmış olması. Ancak arsalar üzerinde binası bulunan kişiler tarafından satın alınsa da üzerindeki yapının, imara uygun olup olmadığı belediyenin ilgi alanına giriyor.

Gecekondular kendi arsasını alabilecek

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Kabul edilen yasaya göre, belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan, Maliye Bakanlığınca tespit edilen ve üzerinde yapı bulunan hazineye ait araziler, öncelikle yapı sahiplerine satılacak. Bu gerçekleşmediği takdirde ise belediyeye bedelsiz olarak devredilecek. Yasa ile bunun için yapının 19 Temmuz 2003’ten önce yapılmış olması şartı da 31 Aralık 2009 olarak değiştirildi.

Yasa kentsel dönüşümü hızlandırabilir

Yasayla hazine arazilerinin, bina sahiplerine satılma imkanının doğması, özellikle kentsel dönüşümde bazı bölgelerde yaşanan sıkıntıları çözebilir. Halen İstanbul’un bir çok semtinde, hazine arazileri üzerine kurulmuş gecekondu semtleri bulunuyor. Kentsel dönüşüm çalışmalarında bu kişilere yalnızca yıkılan molozların parası ödeniyor. Bu da birçok yerde kentsel dönüşümün “oy kaygısı” nedeniyle tıkanmasına neden oluyor. Yasanın, bu problemi çözebileceği söyleniyor. Buna göre, gecekondu sahipleri banka kredisi veya başka ödeme yöntemleriyle bulundukları arazileri satın alarak kentsel dönüşümde taraf olabilecek. Böylece hem dönüşümün önü açılacak, hem de gecekondu sahipleri yasal bir yolla evlerinin bulunduğu arsayı alabilecek.

Peki arsa sahibinin hiç bir şekilde arsayı satın alma gücü yoksa ne olacak? Bu durumda belediye devreye girecek. Hazine arazisi belediyeye devredilecek ve sorunu yerel yönetim çözecek.

Tarihin 2010’a çekilmesi ne anlama geliyor?

Yapının inşa tarihinin 2003’ten 2010’a çekilmesi İstanbul’dan çok Anadolu’daki yerleşim yerlerini ilgilendiriyor. İstanbul’da bu tarihten sonra ciddi bir gecekondulaşma yaşanmış değil. Ancak Anadolu’da bu durumda olan çok sayıda hazine arazisi olduğu belirtiliyor. Binanın yapılış tarihinin Anadolu’daki bu sorunu çözmek amacıyla 2010’a çekildiği ifade ediliyor.

Ümit Celep / evdenhaberler.comBu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*