GEBZE-DARICA METROSU 2018’DE İHALEYE ÇIKACAK

Gebze_darıca metrosu 2018’de ihaleye çıkacak. Açıklama Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram’dan geldi

İHALE 2018’İN İLK YARISINDA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram Gebze Belediyesi Başkanı Adnan Köşker’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Gebze-Halkalı metrosunu, Gebze çevresine dağıtacak olan Gebze-Darıca metrosu da gündeme geldi.

Genel Sekreter İlhan Bayram konuyla ilgili olarak; “Yaklaşık 15,5 km uzunluğunda ve 12 istasyona sahip Gebze-Darıca Metro Hattının ön projeleri yaklaşık 5 ay önce tamamlandı. Proje Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM)’ne onaylatıldı. Söz konusu projede uygulamaya esas kesin projeler tamamlanma aşamasında. Gerekli ihale hazırlıklarının ardından 2018 yılının ilk yarısında Gebze-Darıca Metro hattının yapım ihalesine çıkılması hedeflenmektedir.” diye konuştu.

GEBZE-DARICA HAFİF RAYLI METROSU NERELERDEN GEÇECEK?

Kocaeli’nin ilk hafif raylı metrosunda 12 istasyon bulunacak. Bu istasyonlar sırasıyla;

Darıca Sahili İstasyonu,

Farabi Devlet Hastanesi,

TCDD Tren İstasyonu,

Fatih Devlet Hastanesi,

Gebze Merkez İstasyonu,

Gebze Belediye-Akse Sapağı İstasyonu,

Gaziler İstasyonu,

Güzeller OSB İstasyonu,

GOSB İstasyonu,

Balçık Sanayi İstasyonu,

Mollafenari Sapağı İstasyonu,

Mollafenari Köyü İstasyonu olarak belirlendi.

Günde yaklaşık 5 bin kişiyi taşıyacak hafif raylı metro çift hatlı olarak planlandı.

HATTAN DİREK MARMARAY’A GEÇİŞ YAPILABİLECEK

Darıca ile Mollafenari arasında çalışacak metro sisteminin tamamlandığında Gebze-Halkalı arasında çalışacak olan Marmaray ile de bağlantısı olacak. Böylece Mollafenari köyünden veya Darıca’dan yola çıkan bir kişi tamamen raylı sistemle Halkalı’ya kadar gidebilecek.

HAFİF RAYLI SİSTEM 2020 YILINDA TAMAMLANACAK

Gebze-Darıca hafif raylı metrosu için yapılan danışmanlık ihalesini Ove Arup Partners International & Arup Mühendislik Ortak Girişimi kazanmıştı. Ortak girişim, söz konusu hattın “Ön ve Uygulamaya Esas Kesin Projeleri”ni tamamlamak üzere. 2018 yılında ihaleye çıkacak proje 2020 yılında teslim edilecek.