GAZİOSMANPAŞA’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM YIKIMLARI SÜRÜYOR
Gaziosmanpaşa Belediyesi, kentsel dönüşüm amacıyla başladığı yıkımları sürdürüyor. Belediye son olarak 120 daireli 5 binayı yıktı.

Deprem oldu, çalışmalar hızlandı

Ege’de ve İstanbul’da hissedilen deprem sonrasında akıllara ilk gelen kentsel dönüşüm oldu. Gaziosmanpaşa Belediyesi, korkutan depremin ardından daha önce başlattığı kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdi.

Gaziosmanpaşa Bağlarbaşı Mahallesi’nde başlayan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 120 daireli 5 ayrı bina yıkıldı.

Gaziosmanpaşa Bağlarbaşı’nda 300 konut daha yıkılacak

Kentsel dönüşümün hızla devam ettiği Bağlarbaşı Mahallesi’nde 750 konuttan 450 konutun yıkımı tamamlandı. Bağlarbaşı Mahallesi 2. Etap projesi inşası kapsamında yapılacak olan çevre dostu ve yaşanabilir alanların bol olduğu Yeşil Bina Konsepti’nde bin 600 adet konut inşa edilecek. Yeni projede konutların 800’ü bölgede yaşayan vatandaşlara tahsis edilecek.

Çalışmalara daha fazla hız vermeliyiz

Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta depremin dönüşüm çalışmalarını tetiklediğini ifade ederek “Son yıllarda Türkiye’de gündeme oturan yeni bir deprem endişesi var. Biz de bu yüzden depreme dayanıklı hale getirmeliyiz yapılarımızı. Depremin sık sık gündeme gelmesi bizim bu çalışmalara daha fazla hız vermemiz gerçeğini de ortaya koyuyor. Halkımız da bu çalışmaların başlayıp bitmesi konusunda bize baskı yapıyor. Bu bölgenin yerinde dönüşümünü yaparak vatandaşlarımıza yapacağımız konutlara taşımayı hedefliyoruz” dedi.

Binalarımız sağlam olsaydı kendimizi güvende hissederdik

Bağlarbaşı Mahallesi sakinlerinden Kasım Çavuşoğlu, “Ben yaklaşık 15 yıldır buradayım. Binalarımız çürümüştü, başkanımız bizimle anlaştı ve birebir metrekare karşılığında verdiler. Buralarda anılarımız var ancak her şey daha güzel olacak. Deprem olduğunda biz çoluk çocuk hemen dışarı koştuk, sallantı çok oldu. Binalarımız eski, bu depremde binalarımız sağlam olsaydı kendimizi daha güvende hissederdik” dedi.