GAZİANTEP’İN YENİ STADI PAZAR GÜNÜ AÇILIYOR
Gaziantep’in yeni stadı Gaziantepspor-Antalyaspor maçında hizmete giriyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 120 milyon liralık harcamayla yaptırılan 33 bin seyirci kapasiteli stadyum, dış cephesinde kullanılan malzemeler sayesinde farklı açılardan bakıldığında Gaziantepspor’u simgeleyen kırmızı ve siyah renkte görülüyor.

HER ŞEY 3,5 YILDA BİTTİ

Spor Toto Süper Lig ve TFF 1. Lig’de temsilcileri bulunan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli spor kenti Gaziantep’e yeni ve modern bir tesis kazandırmak için 3,5 yıl önce harekete geçen Gençlik ve Spor Bakanlığı, stadı tamamladı ve maçların oynanabilmesi için de gerekli izinleri verdi.

33 BİN SEYİRCİ KAPASİTELİ

Merkez Şehitkamil ilçesi Beylerbeyi Mahallesi’nde inşa edilen ve 33 bin seyirci kapasitesi olan stadyum, tam anlamıyla hazır hale getirildi. Stadyumun inşaatı Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yürütüldü. UEFA standartlarında olduğu belirtilen stadyum, bin 117 araçlık otopark ve localara sahip.

120 MİLYON LİRA HARCANDI

Toplam 120 milyon liraya mal olan stadyum, dış cephesiyle de dikkati çekiyor. Stadyuma farklı açılardan bakıldığında, Gaziantepspor’u simgeleyen kırmızı veya siyah renkte görülüyor. Bu özelliği sayesinde Gaziantepli taraftarların “renkli stat” adını verdiği stadyumda son teknoloji de kullanılıyor.

ÇİMLER İÇİN EKSTRADAN 3 MİLYON LİRA

Gölgede kalan çimlerin güneş ihtiyacının karşılanması için UV cihazları alındı. Bakanlık, çimlerin sağlıklı olarak kalabilmesi için tercih ettiği bu yönteme de 3 milyon liralık ekstra bütçe ayırdı. Bakanlık yetkilileri, bölgenin mevsim şartları nedeniyle yeni statta sıcağa daha dayanıklı özel bir çim kullanıldığını açıkladı.

AÇILIŞTA FORMA DAĞITILACAK

Gaziantepspor yönetimi, stadın açılış maçı için taraftarlara çeşitli sürprizler hazırladı. Stadın açılışına özel olarak Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Şehitkamil Belediyesi, Gaziantep Ticaret ve Sanayi Odaları ile Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nin sponsorluğunda tüm taraftara orijinal Gaziantepspor forması hediye edilecek. Antalyaspor maçında tribünde olup takımına destek vermek isteyen taraftarlar için maç günü saat 13.30’tan itibaren İstasyon Meydanı’ndan Gaziantep Arena’ya ücretsiz servisler kaldırılacak. 18 yaş altı taraftarlara ve öğrencilere, yönetim kurulu tarafından bedeli Passolig’e ödenmiş olan Passolig kartları ücretsiz olarak verilecek.

HENÜZ ADI BELİRLENMEDİ

Henüz adı resmi olarak belirlenmeyen stadyum için Gaziantepspor Kulübü açıklamalarında “Gaziantep Arena” adını kullanıyor.

42 YILLIK STADA VEDA

Dönemin spordan sorumlu devlet bakanı ve Gaziantep milletvekili Kamil Ocak tarafından 1974 yılında hizmete açılan Kamil Ocak Stadyumu, taraftarlara veda etmeye hazırlanıyor. Kapasitesi 19 bin 981 olan Kamil Ocak Stadyumu, 42 yıllık geçmişiyle Gaziantepspor taraftarlarının çok sayıda sevinç ve hüznüne sahne oldu. Gaziantepspor’un Süper Lig’teki 529, TFF 1. Lig’deki 289, 2. Lig’deki 51 maçına ev sahipliği yapan Kamil Ocak Stadyumu’nda taraftarlar 10 kez de Avrupa kupası maçı izledi.