İstanbul’daki konut projelerinde kira çarpanı 296 ay

İstanbul’daki konut projelerinde kira çarpanı 296 ay. Kira çarpanı en düşük ilçeler 231 ay ile Beylikdüzü-Esenyurt civarı. Veriler TSKB Gayrimenkul’ün 2017 yılı Mart-Eylül dönemini kapsayan rapordan.

İstanbul’un kira çarpanı “kira  amaçlı yatırım” için yüksek

Kira çarpanı veya amortisman süresi, konutun satış fiyatının, aylık kira getirisine bölünmesiyle elde ediliyor. Örneğin 300 bin TL’ya satılabilecek bir daireden ayda 1.000 TL kira geliyorsa, kira çarpanı 300 ay olarak hesaplanıyor. Gayrimenkul sektörleri uzmanları, bir konutun gerçek değerinin kira getirisiyle hesaplanabileceğini belirtiyor. İstanbul’daki markalı konut projeleri 296 aylık kira çarpanı ile kira amacıyla yatırım yapmaya çok da uygun görünmüyor. Ancak bu rakamın İstanbul genelini gösterdiğini, özelde her projenin kendi içinde değerlendirilmesi gerektiğini not düşelim.

İstanbul’da en düşük amortisman süresi Esenyurt-Beylikdüzü bölgesinde

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş’nin 2017 yılı Mart – Eylül arasındaki 6 aylık dönemi kapsayan raporuna göre Avrupa Yakası’nın ortalama kira çarpanı 285 ay.

Esenyurt-Beylikdüzü bölgesi 231 aylık amortisman süresi ile yatırımcısına en kısa sürede kazandıran bölge.

Avrupa Yakası’nda geri dönüş süresi en uzun olan bölge ise 331 aylık kira çarpanı oranıyla İstinye-Tarabya civarı.

Anadolu Yakası’nda amortisman süreleri daha uzun

Anadolu Yakasında ise amortisman süresi en düşük bölge 261 ay ile Sancaktepe-Sultanbeyli-Samandıra bölgesi.

412 aylık kira çarpanına sahip Kadıköy-Bağdat Caddesi-Göztepe-Kozyatağı ise İstanbul Anadolu Yakası’nın fiyatına kıyasla kira getirisi en düşük bölgesi olarak göze çarpıyor.

Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*