GAYRİMENKUL SERTİFİKASI NE KADAR İLGİ GÖRDÜ? BİR KEZ DAHA SATILACAK MI?




Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde yapılan Türkiye’nin ilk gayrimenkul sertifikasının halka arzı gerçekleşti. 3 günlük ön talep sürecinde toplam 143.2 milyon lira değerinde satış gerçekleşti. Sertifikaların birim fiyatı 42,5 liraydı.

3 günde 337 daireye eş sertifika satıldı

Vakıf Yatırım tarafından KAP’a yapılan açıklamada, söz konusu gayrimenkul sertifika ihracında 3.37 milyon adet sertifikanın satıldığı, 4.21 milyon adet de sertifika talebinin geldiği ifade edildi. Bu satış rakamı, 10 bin sertifikanın 100 metrekare eve denk geldiği düşünülürse projedeki yaklaşık 337 dairenin 3 günde satıldığı anlamına geliyor.

Bireysel de kurumsal da ilgi gösterdi

Halka arzda sertifikaların yüzde 52.7’si yurtiçi bireysel yatırımcılara, yüzde 47.3’ü de yurtiçi kurumsal yatırımcılara tahsis edildi.

TOKİ Başkanı başka projelerde de uygulama sinyali verdi

gayrimenkul sertifikası ilk olarak Makro İnşaat’ın Başakşehir’deki park Mavera 3 projesiyle hayata geçti. TOKİ Başkanı Ergün Turan, gayrimenkul sertifikasının bir kere yapmanın bir anlamı olmayacağını, bunu başka projelerde de yapacaklarını söylemişti. Sertifikaya gösterilen ilgi de bu yolun açık olduğunu gösteriyor.

Sistem nasıl işleyecek?

* Projesi için ruhsatını alan şirket SPK’ya başvurup ihraç izni alacak. Projenin belli bir bölümü sertifika ile satışa çıkacak.

* Projelerde sertifika ile satış başlamadan önce hangi dairenin kaç sertifika ile alınabileceği belirlenecek.

* Mesela A bloktaki 10 numaralı daire için 11 bin sertifika gerekse projeden ev almak isteyen o kadar sertifika biriktirecek.

* Aynı daireyi farklı kişiler isterse, başvuru önceliği esas alınacak.

* Proje tamamlandığında yeterli miktarda sertifika varsa tapu harcı ve KDV ödenip ev teslim alınacak.

* Ev alacak kadar sertifikası olmayanlar sertifika adedinin değerini alacak. Bunun için projedeki sertifikalı satış kotasında bulunan daireler açık artırma ile satılacak. Açık artırmadan elde edilen gelirle sertifika sahiplerine paraları ödenmiş olacak.

* Gayrimenkul sertifikası sermaye piyasalarında işlem göreceğinden sertifika fiyatları piyasadaki arz talebe göre değişim gösterecek. Bu bağlamda gayrimenkul sertifikaları proje bitene kadar paralel olarak değişim gösterebilir.

* Gayrimenkul sertifikası borsada ve bültenlerde PMVR3 işlem kodu ve TOKI PARK MAVERA3 PROJESİ bülten adıyla yer alacak.

* Park Mavera 3 Gayrimenkul sertifikası (PMVR3) 02.04.2020 tarihine kadar Borsa İstanbul’da işlem görecek.

* Projenin hukuki güvencelerini devlet kurumları sağlayacak. Projenin tamamlanması TOKİ garantörlüğünde olacak. Sertifikalar Borsa İstanbul’da alım satıma konu olacak ve işlemler SPK denetiminde yapılacak. Proje ile ilgili düzenli bilgi akışı ise KAP üzerinden yapılacak.

* 1 gayrimenkul sertifikası ile projenin gayrimenkul sertifikasına konu kısmının 3.370.410’da birine sahip olunabiliyor.