GAYRİMENKUL SERTİFİKASI MEGA PROJELERE GELEBİLİR

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, gayrimenkul sertifikası düzenlemesine köprüler gibi büyük altyapı projelerinin de eklenebileceğini ve düzenlemeye kira getirili projelerin de monte edilebileceğini söyledi.

Küçük yatırımcıların da gayrimenkule yatırım yapabilmesi amaçlanıyor

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Gayrimenkul sertifikası düzenlemesi, küçük yatırımcıların da gayrimenkule yatırım yapabilmesini amaçlıyor. İlk ihracın TOKİ-Makro İnşaat ortaklığındaki konut projesine yönelik gerçekleştirileceği açıklanmıştı.

Teorik olarak köprüler bile dahil edilebilir

Canikli, düzenlemenin değer kazanacak bütün projeler için geçerli olduğunu ve teorik olarak köprülerin bile dahil edilebileceğini söyledi. Canikli, bazı detaylandırmaların yapılması gerektiğini şu sözlerle anlattı: “Mesela mülkiyetin kamuya geçmemesi gerekiyor. Belki kira getirisi üzerine kurulu bir model de ilave edilebilir”

Proje yatırımcı için risk içermiyor

Canikli, projenin yatırımcı için risk içermediğini şu sözlerle aktardı: “Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yetki verecek ve bu projelere girecek şirketlerin mali yapılarına bakacak. Sistem bankacılık sektöründeki riskleri de azaltacak.” Canikli, insanlar isterlerse konutu ellerindeki sertifikalarla sonradan satın alabildiğini söyledi.

Gayrimenkul borsada işlem gören finansal bir araca dönüştürülecek

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş da geçtiğimiz haftaki açıklamasında “Gayrimenkul sertifikalarının borsada alınıp satılabilmesi sonucunda, gayrimenkulün borsada işlem gören bir finansal araca dönüştürülmesi de mümkün hale gelebilecek” demişti.

Gayrimenkul sertifikası nedir?

Gayrimenkul sertifikası, vatandaşların devlet güvencesinde işlem gören konut projelerinden metrekare bazında hisse satın alabilmesi anlamına geliyor. Gayrimenkul sertifikasına sahip olan vatandaşlar ellerinde yeterli sayıda sertifika var ise proje tamamlandığında alınan hisse oranına göre daire sahibi olabiliyor.