GALATASARAY’IN RİVA ARAZİSİNİ SUUDİLERLE BİRLİKTE NEF Mİ ALACAK?

Galatasaray’ın Riva arazisi için Emlak Konut 8 Haziran’da ihaleye çıkacak. İhalede Suudi Arabistan merkezli bir şirketin üç parsele birden talip olacağı iddia ediliyor.

Araziden Galatasaray 400 milyon dolar bekliyor

Galatasaray’ı kurtaracak olarak lanse edilen Riva arazisi için geçen yıl Emlak Konut devreye girmişti. Karşılıklı protokol imzalanmış, arazi için 508 milyon dolar değer tespiti yapılmıştı. Protokol gereği, arazinin satılması halinde gelirin yüzde 80’i Galatasaray’a kalacak.

Protokol kapsamında Galatasaray’ın Florya tesisleri de bulunuyor. Proje yapımına konu olan Florya arsası 22 bin 627 metrekare, Riva arsası ise 1 milyon 76 bin metrekare yüz ölçüme sahip. Emlak Konut GYO, bu arsalar üzerine orta ve üst gelir grubuna dönük konutlar yapacak.

Suudiler araziye 4 milyar dolarlık proje yapacak

Emlak Konut, Riva arazisi için 8 Haziran’da ihaleye çıkacak. Üç parselden oluşan arazi için şimdiden yerli yabancı birçok konut firması hazırlık yapıyor. Suudi Arabistan merkezli bir şirketin üç parsele birden talip olduğu iddia ediliyor. Adı şimdilik söylenmeyen bu şirketin bir de Türk ortağı olacağı tahmin ediliyor. Bu yerli ortak için de Nef’in adı geçiyor. Suudi Arabistan merkezli şirket ihaleyi kazanırsa yapacağı projenin 4 milyar doları bulması bekleniyor.