Galatasaray Florya ve Riva’dan ne kadar kazanacak?

Galatasaray’ın Florya arazisi de satıldı. Emlak Konut tarafından ihaleye çıkarılan arsaya en yüksek teklifi 832 milyon TL ile Öz Er-Ka inşaat verdi. Galatasaray’ın Riva arazisi de geçtiğimiz yıl ihaleye çıkmıştı. Peki Galatasaray Florya ve Riva’dan ne kadar kazanacak? İhalede verilen fiyatların ne kadarı Galatasaray’ın olacak? İşte detaylar…

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Galatasaray Florya ve Riva'dan ne kadar kazanacak?

Galatasaray Florya arsasından ne kadar kazanacak?

Galatasaray’ın halen tesislerinin bulunduğu Florya’daki arsası 63 dönüm. Arsanın inşaat alanı ise 55 bin metrekare. Gelir paylaşımı modeliyle yapılan ihalede İhalede Öz Er-Ka inşaat, arsaya yapılacak projeden en az 2,25 milyar TL gelir beklediğini, bunun da yüzde 37’sini Emlak Konut’a vermeyi taahhüt etti. Bu da Emlak Konut’a en az 832 milyon 500 bin TL düşecek anlamına geliyor. Arsada inşa edilecek konut ve iş yerleri eğer daha pahalıya satılırsa, Emlak Konut’un payı da büyüyecek.

Galatasaray ile Emlak Konut’un anlaşmasına göre, Florya arazisinde Emlak Konut’a düşen payın yüzde 27,5’i Galatasaray’ın olacak.

Bu durumda Florya arazisinden Galatasaray’ın kasasına 230 milyon TL girecek. Eğer Emlak Konut’un kazancı artarsa, Galatasaray’ın da artacak.

Galatasaray Florya ve Riva'dan ne kadar kazanacak?

Galatasaray Riva arsasından ne kadar kazanacak?

Geçtiğimiz yıl yapılan Riva arazisi ihalesini, Fema İnşaat-KLV İnşaat İş Ortaklığı kazanmış, ancak firma sözleşmeyi imzalamamıştı. Emlak Konut bu durumda ihaleyi en yüksek ikinci teklifi veren Yılmaz İnşaat’a verdi. Yılmaz İnşaat 3 milyar 808 milyon TL’lik projeden şirket payı için Emlak Konut’a 952 milyon TL taahhüt etti.

Galatasaray ile Emlak Konut’un anlaşmasına göre, Riva’daki araziden Emlak Konut’a düşen payın yüzde 80’i Galatasaray’ın olacak.

Buna göre Riva arazisinden Galatasaray’ın kasasına 762 milyon TL girecek. Elbette araziye yapılacak projede elde edilecek gelir artarsa, Galatasaray’a düşen pay da artacak.

Bu durumda, Emlak Konut ile anlaşan Galatasaray, iki arazisinden yaklaşık 1 milyar TL kazanmış olacak.

Ancak borçları nedeniyle Galatasaray’ın ihaleden elde edeceği geliri, daha düşük ama hemen alacağı rakamlara bankalara sattığı biliniyor.

Galatasaray arsalardan gerçekte ne kadar gelir elde edecek?

Borçları nedeniyle sıkıntıda olan Galatasaray, geçtiğimiz yıl 2 arsasının satışı ve Kemerburgaz’da yeni tesisler kurulması için Emlak Konut GYO ile anlaşma yapmıştı. Her iki arsanın da ihalesi gerçekleşti ve Galatasaray’ın ihalelerden elde edeceği gelir 1 milyar TL oldu. Ancak bu para satışlar ilerledikçe veya tamamlanınca Galatasaray’ın kasasına yatacaktı. Projelerin inşa ve satış sürecini beklemek istemeyen Galatasaray yönetimi, arsalardan elde edeceği geliri bankalara sattı.

Galatasaray Riva arazisinden elde edeceği gelirin 508 milyon TL’sini, 340 milyon TL karşılığında bankalara verdi.

Florya arazisinden elde edilecek gelir ise teminat gösterilerek kredi alındı.

Yapılacak anlaşmalar ve kulübün acil nakde ihtiyaç duymasına bağlı olarak  Galatasaray’ın her iki arsadan net 650-700 milyon TL kazanması bekleniyor.

 Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*