GALATAPORT PROJESİ TAMAMEN İPTAL OLABİLİR
Galataport projesinde mühürlemeye varacak gelişmeler 16 Şubat 2017’de Karaköy Yolcu Salonu’nun yıkılmasıyla başladı. 1 Mart 2017 tarihinde tarihi Paket Postanesi’nin denize bakan ön cephe duvarı ile kısa yan duvarları ayakta bırakılarak, kalan kısmı yıkıldı. Karaköy Yolcu Salonu’nun restorasyon projesi kapsamında bazı kısımlarının sökülmesi gerekirken iş makineleriyle yıkıldığının tespit edilmesiyle İBB inşaatı ve tadilat tutanağını mühürledi. Hal böyle olunca çalışmalar durdu. Peki şimdi ne olacak? proje iptal mi edilecek?

Kurulun kararı belirleyecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, projede bir uyumsuzluk olduğunu ve kurulun durumu değerlendireceğini söyledi. Uyumsuzluk giderilirse kurulun kararına göre projeye devam edilip edilmeyeceği belli olacak. Yani projenin akıbeti kurulun kararına bağlı.

Galataport süreci nasıl gelişti?

Karaköy Salı pazarı Kruvaziyer Limanı, 2013 yılında Doğuş Holding’e 702 milyon TL karşılığında satılmıştı. Şubat 2015’te ise burada Galataport projesine başlandı. Ağustos 2016’da projenin finansmanı için altı Türkiye kökenli bankayla toplam 3.3 milyar lira kredi anlaşması yapıldı. Temmuz 2016 yılında gerekli izinlerin alındığı belirtildi. İnşaatın önümüzdeki yıl tamamlanacağı söylenmişti ama önceki gün İstanbul Büyükşehir Belediyesi inşaatı durduracak bir adım attı. Koruma Kurulu, tescilli kültür varlığı Paket Postanesi’ni restorasyon projesine aykırı bir şekilde yıkan yetkililer hakkında yasal işlem başlatılmasına karar verdi. 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu, projeyle ilgili suç duyurusunda bulunmasının ardından İBB inşaatı ve tadilat tutanağını önceki gün mühürledi. Kurul, yerinde yaptığı incelemede, Karaköy Yolcu Salonu’nun restorasyon projesi kapsamında bazı kısımlarının sökülmesi gerekirken iş makineleriyle yıkıldığını tespit etti. Koruma Kurulu ayrıca Paket Postanesi’yle ilgili hazırlanan yeni restorasyon projesinin de uygun olmadığına karar verdi.

 

Galataport projesi nedir?

Proje Karaköy Rıhtımı ile Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’ne ait bina arasındaki sahil şeridinde yer alıyor. Projeye devam edilirse terminal alanı için üç ayrı araç girişi inşa edilecek. Doğudaki ve batıdaki kapılar ana giriş-çıkış diğer kapı vale hizmeti verecek. Projenin ana fonksiyonu kruvaziyer terminali, ona hizmet eden bekleme alanları ve biletleme kontuarları olacak.

Galataport yılda 7 milyon yabancı turiste hizmet verecek

Kullanım alanları içinde duty free dükkânları, teknik alanlar, otel, restoran ve diğer ticari işletmeler de olacak. Limana cruise gemileri ile varan yolcular buraya körükle ulaşacaklar. Bu sistem dünyada ilk olacak. Projenin senede 3 milyonu kruvaziyer yolcuları olmak üzere yaklaşık 7 milyon yabancı turiste hizmet vermesi hedefleniyor. Proje kapsamında Karaköy ile Tophane arasındaki 1.2 kilometreni sahil şeridi halka açık olacak. Tophane Saat Kulesi ve Nusretiye Camii’nin yer aldığı alan bu proje bağlamında yeniden inşa edilecek. Geçici olarak Paket Postanesi’nin yerine taşınacak İstanbul Modern ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlı olacak bir çağdaş sanatlar müzesi de yeniden inşa edilecek fonksiyonlar arasında yer alıyor.