FABRİKANI İSTANBUL’DAN TAŞI, DESTEĞİ KAP!
Hükümetin doğudaki 23 ilin cazibesini artırmak üzere yürürlüğe koyduğu programın detayları belli oldu. Buna göre İstanbul, Ankara, İzmir gibi gelişmiş illerden az gelişmiş 23 ile taşınan fabrikalara destek verilecek. Cazibe Merkezi Programıyla 23 ilde yarım kalmış, işletmeye geçememiş tesisler yeniden ekonomiye kazandırılacak. Ayrıca bu illerde hem yeni yatırımlar, hem de çağrı ve veri merkezi kuruluşu desteklenecek.

DESTEK VERİLECEK 23 İL HANGİLERİ?

Program kapsamında desteklenecek iller şöyle: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van

DESTEK ŞARTLARI NELER?

-İmalat sanayinde en az 2 milyon liralık yatırım yapan ve 30 kişiye istihdam sağlayanlar desteklerden yararlanabilecek.
-Çağrı merkezinin destek alabilmesi için asgari 200 kişiye istihdam yaratması ve hizmet sözleşmesi imzalanması şartı aranacak.

TAŞINACAK ŞİRKETLERE VERİLECEK DESTEKTEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Üretim Tesisi Taşıma Desteğinden, son iki yıldır üretimini sürdüren işletmeler, iki yıl içinde taşınmaları ve en az 200 kişiye istihdam sağlamaları koşuluyla desteklerden yararlanabilecek.

HANGİ DESTEKLER VERİLECEK?

Program kapsamında, yatırım ve üretim, taşınma, çağrı merkezi destek paketleri ile yatırım yeri tahsisi, danışmanlık, bina yapım, düşük faizli işletme kredisi desteği gibi destekler verilecek.

TAŞINANA HANGİ DESTEKLER SAĞLANACAK?

Tesisini taşıyan işletmelere, hem yatırım yeri tahsis edilecek hem de faiz indirimli işletme kredisi verilecek.

ÇAĞRI MERKEZLERİNE NE GİBİ DESTEKLER SUNULACAK?

Bu 23 ilden birinde çağrı merkezi kuracak olan işletmelere bina tahsisi fiber iletişim altyapısı ile personel eğitim desteği verilecek. Yatırımcılar koşulları taşımak şartıyla bu desteklerin tamamından veya bir kısmından yararlanabilecek.