BU EVLER AYDA 130 TL TAKSİTLE!
TOKİ’nin Kastamonu’nun Araç İlçesi’nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı işbirliğiyle inşa ettiği 96 konutun hak sahipleri kura ile belirlendi. 96 aile ayda 130 TL taksitle yeni evlerinde oturabilecek.

Konutlar 2 katlı

Yatay konseptli projede yöreye özgü mimari modernize edilerek uygulandı. Yükseklikleri zemin + 2 olan konutlar 2+1 planında inşa edildi.

TOKİ 130 TL taksitle ev satıyor mu?

TOKİ kendi geliştirdiği projeleri maliyetine satıyor. Bu durumda en ucuz ev arsa maliyeti yoksa 250 TL taksitle satılabiliyor. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bazı projelerde arsa temin edip konutların maliyetini kısmen üstlenebiliyor. Bu durumda fiyatlar 100 TL taksite kadar düşüyor.

Satmak da kiralamak da yok

Konutlar peşinatsız 270 ay vade şartlarıyla hak sahiplerine verildi. Hak sahipleri konutlarda kendileri oturabilecek, borcu bitene kadar satamayacak, kiralayamayacak. Satan veya kiraladığı tespit edilenlerin elinden hakları alınacak.

Ben nasıl 130 TL taksitle ev alabilirim?

Türkiye evi olmayan bütün dar gelirlilerin sorduğu soru bu; “Ben nasıl Kastamonulu dar gelirliler gibi 130 TL taksitle ev sahibi olabilirim?”.

Böyle bir yöntem yok. Ancak bu yönde talepte bulunan dar gelirlilerin bulundukları yerdeki kaymakamlık, valilik veya direk bakanlığa başvuruda bulunmaları gerekiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak için ayırdığı bir bütçe oluyor. Bakanlık bu bütçeyi gelen talepler doğrultusunda yönlendiriyor. Çok fazla talep ve başvurunun geldiği yerlere öncelik veriliyor. Ancak bu başvuruyu sadece dar gelirli vatandaşlar yapabiliyor. Bakanlığa göre aylık geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az olanlar, yani bugün itibariyle aylık yaklaşık 600 TL’den az kazananlar dar gelirli sayılıyor. Bu imkandan daha çok işsizler, herhangi bir sağlık sigortası olmayanlar, geliri düşük çiftçiler, tam zamanlı çalışmayanlar, babası veya annesinden kalan SSK maaşını alanlar gibi vatandaşlar yararlanabiliyor.