Ev fiyatları artıyor mu? 2017’de artış ne kadar?
Ev fiyatları artıyor mu düşüyor mu? Konuta yatırım yapmak isteyenlerin kafasındaki soru işaretlerinden biri bu. Son dönemde dövizdeki yükseliş ve faiz oranlarındaki artış, birikimini konutta değerlendirmeyi düşünenleri korkutuyor. Peki ev fiyatları artıyor mu? 2017’de ne kadar artış yaşandı. İşte ‘REIDIN-GYODER Türkiye’de satılık konut fiyatı endeksi Kasım ayı sonuçları…

Ev fiyatları artıyor mu? Hangi şehirde ortalama metrekare fiyatları ne kadar?

Ev fiyatları artıyor mu?

REDIDIN-GYODER endeksi verilerine göre Türkiye genelinde 2. el satılık konut fiyatları Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0.89 oranında arttı. Son 12 aylık artış ise yüzde 11.98 oldu. Bu rakam konut fiyatlarındaki artışın enflasyon, faiz ve dövizin gerisinde kaldığını gösteriyor. Gayrimenkul yatırımcısı açısından bu bir sorun. Ancak ev fiyatlarının döviz ve faizi geçtiği yerler de var.

Ev fiyatları en çok nerelerde arttı?

Kasım 2017 itibariyle son 1 yıl içinde satılık ev fiyatlarının en çok yükseldiği 5 il şöyle;

1- Balıkesir (yüzde 26.86)

2- Bursa (yüzde 26.31)

3- Edirne (25.97)

4- Giresun (25.07)

5- Aksaray (22.83)

Başka bir deyişle satılık konut fiyatlarındaki artış, Türkiye ortalaması olarak döviz ve faizin altında kalsa da birçok ilde diğer yatırım araçlarını geride bıraktı. Yani doğru yere yatırım yapan kazandı.

Ayrıca ev almanın bir de kira geliri yansıması var ki bu rakam Türkiye genelinde yüzde 5-6, bazı yerlerde ise yüzde 8’e kadar çıkıyor. Yani gerçek artışın bulunması için ev fiyatlarının artışına yıllık kira gelirinin de eklenmesi gerekiyor. Bu durumda gayrimenkul yatırımı halen cazibesini koruyor görünüyor.

Kasım ayında ev fiyatları en çok Çankırı’da arttı

REIDIN-GYODER verilerine göre metrekare başına konut satış fiyatları en fazla Çankırı’da arttı. Çankırı’da fiyatlar bir ayda ortalama yüzde 2.01 oranında yükseldi.

Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatlarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 1.70 oranı ile Kırşehir oldu.

Hangi sehirde kiralar ne kadar Kasım 2017

Son bir yılda kiralar yüzde 6,6 arttı

Türkiye genelindeki 68 şehri kapsayan “Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi” Kasım ayı verilerine göre konut kiralarındaki aylık artış yüzde 0.46 oranında gerçekleşti. Kiralar son bir yılda ise 6.66 oranında arttı. Bu veri, konut fiyatı/kira yani amortisman süresinin her geçen yıl arttığını gösteriyor.

Kiralar en fazla Kilis’te arttı

Kasım ayı verilerine göre ev kiralarının en fazla yükseldiği şehir Kilis oldu. Kilis’te kiralık ev fiyatları yüzde 2 oranında arttı.

Aynı dönem içerisinde konut kiralarının en çok azaldığı şehir ise yüzde 2.05 ile Kütahya.

Ev fiyatları artıyor mu? Şehirlerin amortisman süreleri Kasım 2017

Kira getirisi en yüksek şehirler

Kasım 2017 verilerine göre, fiyatına kıyasla en fazla kira getirisi olan, bir başka deyişle amortisman süresi en kısa şehirler; Aydın, Van ve Bilecik oldu.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*