EV FİYATLARI NEDEN ARTIYOR? MARKALI KONUTLAR NEDEN SATILMIYOR?
Ev fiyatları neden artıyor? Bir çok kişinin aklındaki soruya cevabı EYG Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik verdi. Ömer Faruk Çelik, “Ev fiyatları mevcut dönüşüm süreci yüzünden artıyor.” açıklamasını yaptı. Çelik, mevcut haliyle kentsel dönüşüm yasasının markalı konut sektörünü de zora soktuğunu söyledi. Çelik dönüşümde önceliğin deprem olmaktan çıktığını, depremde ciddi bir hasar almayan Bağdat Caddesi’nin neredeyse tamamının yenilenirken, asıl zarar gören Avcılar’da herhangi bir dönüşümün yapılmadığı eleştirisinde bulunuyor.

Konut fiyatlarını artıran dönüşüm süreci

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki gittiği her yer 7 milyondan fazla riskli konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi gerektiğini söylüyor. 2012’de başlayan süreç istenilen hızda gitmese de bundan sonra her yıl 500 bin konutun dönüşüme dahil edilmesi planlanıyor. Sürecin hasarlı bölgelerden çok lüks konut bölgelerinde başlamasını eleştiren EYG Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik ise İstanbul’da markalı evlerde fiyat artışlarının da dönüşümden kaynaklandığını vurguladı. Dönüşüm mevzuatında değişiklik gerektiğini aksi takdirde sektörde tıkanmalar olacağını belirten Çelik, “Müteahhit 100 daire dönüştürecekse emsal artışı isteyip 200 daire yapıyor. Yüzde 50 pay hak sahiplerine veriliyor. Sonra kira ve taşınma yardımı var. 500 lira kâr yapacaksa ev fiyatını 1000 lira artıracak, çünkü yarısı hak sahiplerinin. Konut fiyatları dönüşüm projeleri nedeniyle artıyor. Halbuki dönüşümle evler ulaşılabilir olmalı” açıklamalarını yaptı.

Dönüşüm küçük müteahhite yaradı

Kentsel dönüşümün büyük firmalara değil küçük müteahhitlere yaradığını dile getiren Çelik, “Büyük firmalar arazi geliştireceğiz diye hevesle işe başladı. Ama bina bazında işleri küçük müteahhit yaptı. Eskiden vatandaş eski evini satar, büyük firmaya gider bir miktarda borçlanıp ev alırdı. 150 bin liraya evini satarsa 150 bin de yeni proje için borçlanırdı. Şimdi eski evini veriyor, hatta üstüne para alıyor ve evini yeniliyor. Hal böyle olunca büyük müteahhite gelen müşterinin önü kesildi. Üst gelir ve orta üstü gelir grubuna konut üreten firmaların işi zorlaştı” diye konuştu. Kentsel dönüşümün riskli alanlarda yapılmamasını da eleştiren Çelik, dönüşüm mevzuatının yeniden ele alınması gerektiğini belirtti. Çelik “Depremden Avcılar etkilendi ama en çok dönüşüm projesi Bağdat Caddesi’nde. Şimdi biz Cadde’de eski evi mi yenileyeceğiz, vatandaşın yıkılmak üzere olan evini mi. Dönüşüm ruhu sil baştan değişmeli”.

EYG yapıdan Ümraniye’ye 250 yeni konut geliyor

Ömer Faruk Çelik, Kayaşehir’de hayata geçirdikleri Evvel İstanbul’da konut teslimlerine başladıklarının, Adım İstanbul’da ise sona yaklaştıklarının bilgisini verdi. Yeni yatırımlarını İstanbul Ümraniye’de inşa edeceklerini söyleyen Çelik, proje hakkında şu bilgileri verdi: “45 bin metrekare arazi üzerinde hayata geçireceğimiz projede yaklaşık 250 konut yapmayı planlıyoruz. Toplamda 8 ila 10 kat arasında 8 bloktan oluşacak proje için çalışmalarımız tam gaz devam ediyor. Eylül ayında satışa çıkaracağız. Projenin satışından ise 445 milyon lira ciro bekliyoruz.” şeklinde sözlerine devam etti.