Eşim benden habersiz evi satabilir mi? (2018)
Eşim benden habersiz evi satabilir mi 2019

Eşim benden habersiz evi satabilir mi ? Birçok evli çiftin aklında bu soru var. Peki satabilir mi? Hangi durumlarda satabilir? satması engellenebilir mi? İşte tüm bu soruların cevapları…

Eşim benden habersiz evi satabilir mi ? (2018)

Eşim benden habersiz evi satabilir mi ?

Türk Medeni Kanuna göre, evli çiftlerin oturdukları gayrimenkuller “aile konutu” olarak değerlendiriliyor. Bu konutlar eş muvafakati alınmadan satılamıyor. Ancak konutun “aile konutu” olarak değerlendirilmesi için tapu dairesi tarafından “aile konutu” olarak tescil ettirilmesi gerekiyor.

Aile konutu olmayan evler ise, eş onayı olmadan satılabiliyor.

Tapuda “Aile konutu” şerhi nasıl konulur?

Tapuda, ailenin oturduğu eve “aile konutu” şerhi koymak için, eşlerden birinin tapu dairesine gidip tescil işlemi yaptırması gerekiyor.

Bu işlem için tapuya giden eşin tapu sahibi olması şartı aranmıyor.

Tescil için gereken belgeler şunlar;

*Eşlerin, “Aile konutu” şerhi konulacak konutta oturduğuna dair ikametgah,

*Tapu kimin üstündeyse, o kişiyle birlikteliği kanıtlayan evlilik cüzdanı

*T.C. nüfus cüzdanı

Bu belgelerle tapuya giden kişi, ikametgah adresinin kayıtlı olduğu tapuya “aile konutu” şerhi koyabiliyor. Böylece eşten habersiz aile konutunun satışı engellenmiş oluyor.

Tapuda “aile konutu” olarak geçen ev satılabilir mi?

Tapu dairesi tarafından “aile konutu” olarak tescillenmiş evler, eş rızası olmadan satılamıyor. Konutunda güvenle oturmak isteyen tüm eşlerin, tapu müdürlüğüne giderek, yaşadıkları konutu aile konutu olarak tescil ettirmeleri yeterli. Böylece resmiyette tapuda eşlerden birinin adı görünmese dahi, o eşin haberi ve onayı olmadan diğer eş daireyi satamıyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*