ERZURUM’A SERBEST BÖLGE GELİYOR
Erzurum havaalanı yolu üzerinde 2 bin 500 dönümlük serbest bölge kurulacak.

Erzurum serbest bölgeyle taçlanacak

Çalık Holding’e bağlı Gap inşaat Yatırım’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Abiş Hopikoğlu, Kuzey, Güney ve Doğu hattının merkezindeki Erzurum’un, serbest bölgeyle taçlanacağını açıkladı.

Hopikoğlu, ‘Bölgenin kalkınmasının en önemli ayağı serbest bölgelerin oluşturulmasına bağlıdır. Özellikle Kars – Edirne hızlı tren güzergahı üzerinde kurulacak olan serbest bölgeleri hesaba kattığımızda Kuzey, Güney ve Doğu hattının merkezindeki Erzurum, böyle bir serbest bölgeyle taçlanır, cazip bir ticaret merkezi olur.” diye konuştu.

“Politikacılar pozitif ayrımcılık yapmalı”

Hopikoğlu, “Almanya’daki bir fabrikanın Çin ‘e giderken bir kaygısı var, bütün üretim maliyetlerini hesaplarken, ulaşım maliyetini de en birincil hesaba katıyor. Erzurum’un ticarete açılan pencere hamlesi İran’a açılacak ve Orta Doğu’da şekillenecek yeni yol haritalarını da dikkate aldığımızda, serbest bölgenin bu cazibe merkezinin önündeki en önemli yatırım unsuru ve tetikleyici unsur olacak. Bu cazibe merkezi projesini Erzurum’da hayata geçirdiğimizde Erzurum, gümrüksüz serbest bölge şartlarındaki vergi avantajlarını da kullanacağı cazip bir yer olursa, söylemin dışında pratikte de çok büyük karşılık bulacaktır. Erzurum ‘un gelişmesi adına gerekli olan yatırımların ivedilikle hayata geçirilmesi için politikacılarımızın cesur adımlar atarak Erzurum’a pozitif ayırımcılık yapılmasını sağlanmalıdır. Yatırımcı kazanacağı kar edeceği işe yatırım yapar, bu sebeple reel sonuç alabileceği şartlar sağlanmalıdır.’ dedi.

Erzincan-Trabzon tren hattı Erzurum-Trabzon hattına dönüşecek

Erzurum’da serbest bölgesinin havaalanı yolu üzerindeki 2 bin 500 dönümlük arazi üzerinde kurulacağını açıklayan Dr. Dündar Özbaylar ise,”Cazibe merkezi çalışmalarına katkı için serum fabrikası kurmak isteyen firmalar serbest bölgenin temellerini attılar. Bakanlar Kurulunda Serbest Bölgenin fizibilite projeleri hazırlandı. Ülkemizin önemli, değerli iş adamı Abiş Hopikoğlu’nun iştirakiyle Erzincan -Bayburt Trabzon Tren yolu hattı Serbest bölge sebebiyle Erzurum-Trabzon hattına dönüşecek. 2 Bin 500 dönümlük arazi üzerine kurulacak Serbest Bölge Erzurum için devrim niteliğinde dev bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. Tek düşüncemiz Erzurum’un ticaret üssü konumuna gelmesidir. ‘ dedi.