ERKENEK TÜNELİ AÇILDI!

Doğu Anadolu’yu Malatya üzerinden Akdeniz Bölgesi’ne bağlayacak Erkenek Tüneli açıldı.

Yapımı 6 yıl sürdü

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Yapımına 2011 yılında başlanan, yaşanan toprak kaymaları ve heyelanlardan dolayı bitirilemeyen ve ikinci kez ihale edilen Erkenek Tüneli 6 yıl sonunda açıldı. Tünelin açılışına Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile yerel yetkililer katıldı.

14 yılda 300 km tünel yapıldı

Bakan Ahmet Arslan, “Bolu Dağı Tüneli’nden 17 yılda çıkabilmiş bir ülkeden 14 yılda 300 kilometrenin üzerinde tünel yapan bir ülke haline geldik” dedi. Arslan, Türkiye’nin son 14 yıldır Anadolu’nun hakkını bölünmüş yollarla, demiryollarıyla, havaalanları, denizcilik ve haberleşme sektörüyle verdiğini söyledi.

Bu sene için 68 kilometre tünel bitecek

Arslan, Malatya’nın çok önemli ana kavşak halinde olduğuna değinerek, bu kavşağın hakkını vermek adına bölünmüş yollarla, tünellerle daha güzel hale getirdiklerini ifade etti. Erkenek geçidinin kış şartlarındaki zorluğuyla bilindiğine değinen Arslan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Özellikle yük taşıyan ağır vasıtaların kışın buralarda neler çektiğini hepiniz benden daha iyi biliyorsunuz. İşte geçit vermeyen Erkenek geçidinin, Erkenek tüneliyle geçit verir hale gelmesi konusunda Sayın Cumhurbaşkanımın talimatları, Başbakanımızın bakanlığı döneminde verdiği kararlarla bu süreç başladı. Zor bir güzergahta çalıştığımızı da biliyoruz o nedenle biraz da uzadı. Fakat artık 80 yılda yapılan 50 kilometreye karşılık biz bir yılda onun daha fazlasını yapıyoruz. Sadece bu sene bitireceğimiz tünel 68 kilometre ve bunun önemli bir kısmı Malatya’da.”

Yarım saatlik mesafe 3-4 dakikaya inecek

Bakan Arslan, Erkenek Tüneli’nin yarım saatte gidilen mesafeyi 3-4 dakikaya düşüreceğini belirterek, “Sadece Malatya’nın değil Adıyaman’ın da aynı zamanda hizmetini görecek, ülkemizin Karadeniz’in de Akdeniz’in de. Güzergah üzerindeki bütün illerin seyahatini kolaylaştıracak, yük taşıması anlamında ekonomisine ciddi katkı sağlayacak. Erkenek Tüneli’nde dünden bugüne emeği olanlara teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Büyümek için yeni yollar şart

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de şöyle konuştu;

“Türkiye’nin büyümesi için altyapıların büyümesi, yeni yolların yapılması gerekir. Bunun için de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına teşekkür ediyoruz. Zor zamanımızda bile 2016’da bile yatırımlarına aksatmadan tam gaz artırarak devam ettiler. Türkiye 2017’ye güçlü bir şekilde girdi, bundan sonra da yatırımlara hız vererek devam edeceğiz. Güçlü Türkiye’nin işçisi, işvereni, çiftçisi, üreteni, esnafı, memuru, emeklisi inşallah daha da fazla güçlü olacak. Bugüne kadar Türkiye Cumhuriyeti’nin bütün vatandaşlarını kucakladık bundan sona da kucaklayacağız. Yeni dönemde de inşallah bir yandan uyum yasalarını çıkarırken bir yandan reformlarımızı gerçekleştireceğiz bir yandan da ekonomimizi büyüteceğiz. Ekmeğimizi, aşımızı daha büyütecek adaleti ve merhameti daha çok derinleştireceğiz. Kim bu noktada engel çıkarırsa çıkarsın yolumuza devam edeceğiz.”

Konuşmaların ardından tünelin açılış kurdelesi kesildi.

253 milyon liraya mal oldu

Toplam maliyeti yaklaşık 253 milyon lira olan ve bin 816 metre uzunluğunda 2 tüpten oluşan tünel, Doğu Anadolu’yu Malatya üzerinden Akdeniz Bölgesi’ne bağlıyor.

Erkenek Tüneli, Malatya’nın Doğanşehir ve Adıyaman’ın Gölbaşı ilçeleri arasında bulunuyor.

Karayolları Genel Müdürlüğünce yaptırılan en zorlu tünel çalışması olduğunu belirtilen ve yapımında son teknoloji cihaz ve makinelerin kullanıldığı tünel, mevcut zor ve riskli yolu güvenli ve konforlu hale getiriyor.