ERDOĞAN TALİMAT VERDİ; BOĞAZ YASASI YENİLENECEK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Şehircilik Şurası”nda konuştu. Erdoğan, Boğaz yasasının yeniden ele alınması gerektiğini söyledi.

Konuşmasında, İstanbul Boğazı öngörünüm alanlarındaki yapılaşmaya dikkat çeken Erdoğan, yüksek katlı imar verilmesini eleştirdi ve yeni bir yasa hazırlanması gerektiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakıyorsun ki o güzelim Boğaz’da aman ya Rabbim, 5, 6, 7 kat binalar. Nerede bunlar? Ön görünümde. Niye? Kararlı bir duruş sergilenmediği için bunlar oluyor. Şimdi bununla ilgili çok ciddi bir Boğaz yasasının yeniden ele alınması, çıkartılması lazım. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın kararlı bir adım atması gerekiyor, hükümetimizin kararlı bir adım atması gerekiyor” diye konuştu. Boğaz çevresinde yapılaşmaya karşı olmadığını belirten cumhurbaşkanı “Bunu sıfırlayalım demiyorum. İnşaatların Boğaz’da yapılmasından da yanayım. Bu çirkin yapılaşmaların yıkılıp, onların yerine inşaat yapılsın, yapılsın ama dediğim gibi bunun bir anayasası olsun adeta. Bu anayasasını kurduğumuz zaman bu mesele biter.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan müteahhitlere de seslendi. Erdoğan, “Kot denilen bir olay var ve bununla ne yazık ki müteahhitler acımasız bir şekilde yolsuzluk yapıyor. Bu işi bir defa kökünden kazımamız lazım. Bodrum diyorsun, adam bodrum yapmıyor zemin yapıyor. Kalkıp etrafını açmak suretiyle bodrumu zemine dönüştüren anlayış da bana göre ihanet içerisinde.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı, yatay mimariye de vurgu yaptı. Yaylalar ve kıyı bölgelerindeki çarpık yapılaşmaya da dikkat çekti. Erdoğan, “Ben dikey mimariden yana değilim. Ben yatay mimariden yanayım. Karadeniz’de yaylarında, Ege’nin Akdeniz’in kıyılarında gördüğüm o çirkinliklerden derin üzüntü duyuyorum. Bu facialara izin vermemeliyiz.” ifadelerini kullandı.