Erdoğan: “Kanal İstanbul benim hayalim”

Türkiye’nin en büyük projelerinden birisi olacak Kanal İstanbul’un temel atma işlemi 2018 yılında yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal İstanbul’un Türkiye’nin dünyadaki markası olacağına inandığını söyledi.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Türkiye’nin şu ana kadarki en büyük projelerinden Kanal İstanbul, Marmara ve Karadeniz’i birbirine bağlayacak. İstanbul için ilk kazma 2018’in başında vurulacak. “Kanal İstanbul Projesi’nin temelini yıl sonu ya da 2018 başı gibi atacağız.” diyen Cumhurbaşkanı, Kanal İstanbul’un kendi kişisel hayali olduğunu da belirtti.

Çinli şirketlerle görüşmeler devam ediyor

Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak plan çalışmaları tamamlandı. Daha önce açıklanan güzergahın etüdü için sondajı biten projenin, yap-işlet-devret modeliyle yürütülmesi amacıyla Çinli şirketlerle görüşme yapıldı. Konsorsiyum şeklinde yapılması düşünülen projenin, çevre dokusu, konut, ticaret, kamuya terk edilecek alanlar ve diğer ihtiyaçlarla ilgili tüm teknik çalışmaları da sona erdi. 1/5000 ve 1/1000’lik imar planlan da tamamlanan projenin ihalesine de yakın bir tarihte çıkacağı öğrenildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinatörlüğünde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TOKİ ve diğer bakanlık birimlerinden uzmanların aylar süren çalışmaları neticesinde, coğrafi ve ekolojik dengeyi etkilemeyecek bir çözüm üzerinde uzlaşma sağlandı. Deprem ve doğal afetlere ilişkin hassasiyetlerin azami seviyede tutulduğu etüt çalışmalarında 162 noktada zemin sondaj çalışması yapıldı.

“Kanal İstanbul ile dünyada yeni bir marka olacağız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da 2018 yılını işaret ettiği proje için kamu kurumları, belediyeler ve uzman teknik heyetlerin yaptıkları çalışmalar neticesinde, güzergah üzerinde deprem, doğal afet ve ekolojik dengeyi etkileyecek unsurlar masaya yatırıldı. Kanalın yapımı ve sonrasında oluşacak etkiler göz önüne alınarak yerleşim ve ticari hareketlilikler planlandı. TOKİ eliyle oluşturulacak yeni yerleşim alanlarında hangi fonksiyonların yer alacağı belirlendi. Nihai plan çalışmaları sona eren Kanal İstanbul projesinin ihale takvimiyle ilgili detayları önümüzdeki günlerde netleşecek. Geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmada projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kanal İstanbul ile dünyada Süveyş Kanalı nasıl anılıyorsa, Panama Kanalı nasıl anılıyorsa ki bunlar bizimle mukayese edilecek ülkeler değil, biz de şu anda Kanal İstanbul ile dünyaya aslında yeni bir marka olarak ses vereceğiz. İnşallah bunun da adımım çok kısa zamanda atıyoruz, atacağız.” dedi.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*