ENERJİ KİMLİK BELGESİ ZORUNLULUĞU 1 OCAK 2020’YE UZATILDI
Enerji Kimlik Belgesi’nde kamuoyunun beklediği süre uzatımı gerçekleşti. 2 Mayıs’ta uygulamaya başlanacak “Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu” 1 Ocak 2020 tarihine ertelendi.

Alım, satım ve kiralamalarda belge zorunluluğu geliyordu

Resmi gazetede yer alan karara göre “Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmiş olması şartı aranır.” hükmü 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yürürlükte olacak.

2020’ye kadar binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmiş olması şartı aranmayacak.

Belge verecek yetkili kuruluş sayısı çok azdı

2011 öncesinde inşa edilen tüm binaları ilgilendiren belge için yalnızca 35 yetkili firma vardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2 Mayıs’ta zorunlu hale gelecek uygulamada mağduriyet oluşmaması için, “Süre uzatımı” seçeneğini gündemine almıştı.

Sürenin uzatılmaması ikinci el konut sektörü ve kiralamalarda çok büyük sıkıntılar doğuracaktı. Sürenin uzatılmasıyla kamuoyu da rahatlamış oldu.

2020’ye kadar yetkili firma sayısının yeterli seviyeye çıkarılması planlanıyor

Enerji Kimlik Belgesi nedir?

2011’den önce yapılan her binanın alması gereken EKB, binaların enerji tüketimi ile CO2 emisyon değerlerini gösteren yasal bir belge olma özelliğini taşıyor.

EKB uygulamasıyla enerji israfının önlenmesi ve çevrenin korunması amaçlanıyor. Belgede, binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Enerji Kimlik Belgesi olmadan alım-satım-kiralama yapılamayacak

Yasal düzenlemelere göre, 2011’den sonra yapılan binalar için izin aşamasında EKB alınması ve binanın enerji sınıfının minimum C olması gerekiyor.

2011’den önce yapılan binaların ise 2020 yılına kadar bu belgeyi temin etmeleri gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi almak için yalıtım ve mantolama zorunluluğu var mı?

Kamuoyundaki yaygın kanaatin aksine, Enerji Kimlik Belgesi için yalıtım ya da mantolama zorunluluğu bulunmuyor. Uygulama, yapıların enerji verimlilik seviyesini ortaya koyacak. Bu karnenin, yapıların satış değerini ve tüketici tercihlerini etkilemesi bekleniyor.

Enerji Kimlik Belgesi daire daire mi alınıyor yoksa tüm binaya mı?

EKB, binanın yeni sahibine, binanın enerji tüketimi hakkında bilgiler veren bir belge niteliğinde. EKB, 1 Ocak 2011 tarihinden önce ruhsatı alınmış olan binalar için, yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık Şirketleri tarafından düzenleniyor. EKB binanın bağımsız bölümleri için değil, binanın tamamı için düzenleniyor.

Enerji Kimlik Belgesi almazsam ne olur?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra EKB olmadan konut satışları gerçekleştirilemeyecek. Yeni kiracının doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerini yenilerken de EKB belgesi aranacak. Nasıl ki, DASK belgesiyle depreme karşı nasıl binanın güvenirliğini ölçülüyorsa, EKB ile de binanın ısıtılmasından soğutulmasına kadar tüm verilerine ulaşılmış olacak. Binanın yeni sahibi bu belgeye bakarak enerji maliyetlerini önceden görebilecek.

Hangi kuruluşlar Enerji Kimlik Belgesi verebilir?

Bina sahiplerinin ve site yöneticilerinin Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğünün (YEGM) web sitesindeki ismi bulunmayan kuruluşlara itibar etmemeleri gerekiyor.