Emlak Vergisi artışına sınırlama getirildi
Emlak Vergisi artışına sınırlama getiren düzenleme, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanarak yasalaştı. Karar Resmi gazete yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre 2018 yılında belirlenecek Emlak Vergisi tutarı, 2017’de ödenen verginin yüzde 50’sini aşamayacak.

Emlak Vergisi tutarları aşırı yükseldi

Emlak Vergisi, gayrimenkulün değerinin belli bir oranında ödeniyor. Emlak Vergisi tutarının belli olması için de gayrimenkulün değerinin tespit edilmesi gerekiyor. Aralarında emlakçılar ve uzmanların da olduğu ancak çoğunluğunu belediye görevlilerinin oluşturduğu takdir komisyonları, her 4 yılda bir kez, sokak sokak gayrimenkullerin metrekare değerini belirliyor. Bu emlak değeri belirleme çalışmalarına “Yeniden değerleme” adı veriliyor. Yeniden değerleme yapıldıktan sonraki 3 yıldaysa, vergi tutarları enflasyon oranında artırılıyor.

Son yeniden değerleme çalışması 2017’nin yaz aylarında yapılmış, bazı belediyelerde gayrimenkul değerleri 15-20 kat yüksek çıkmıştı. Bu artış Emlak Vergisi tutarlarına da yansıdığı için, bazı yerlerde 2017’de 500 TL vergi veren bazı vatandaşların 2018’de ödeyeceği vergi tutarı 10.000 TL’ye yükselmişti.

Vergi tutarlarının aşırı yükselmesi, tepkilere neden olmuştu.

Özellikle İstanbul’da bazı belediyelerin, daha fazla gelir elde etmek amacıyla gayrimenkul değerlerinde fahiş artış yaptıkları iddia edilmişti.

Hükümet, gelen tepkiler üzerine Emlak Vergisi artışlarına sınırlama getirileceğini söylemişti.

Emlak Vergisi artışına sınırlama getirildi

Hükümet mecliste görüşülen “Torba Yasa”nın içeriğine, Emlak Vergisi’ne sınırlama getirilmesini öngören maddeyi ekledi.

Resmi gazetede yer alan madde şöyle;

“GEÇİCİ MADDE 23- Takdir komisyonlarınca 2017 yılında 2018 yılı için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri, 2017 yılı için uygulanan birim değerlerinin %50’sinden fazlasını aşması durumunda, 2018 yılına ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 yılı için uygulanan asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin %50 fazlası esas alınır. Takip eden 2019, 2020 ve 2021 yıllarında 29 uncu madde kapsamında bina ve arazi vergisi matrahları ile asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri bu şekilde belirlenen değerler üzerinden hesaplanır.

Emlak vergi değeri veya asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri esas alınarak uygulanan vergi, harç ve diğer mali yükümlülükler için de birinci fıkra hükümlerine göre belirlenen değerler dikkate alınarak uygulanır.”

Emlak Vergisi yüzde 50’den fazla artırılamayacak

Yasalaşarak yürürlüğe giren maddeye göre, takdir komisyonları gayrimenkulün değerini ne kadar çok artırmış olursa olsun, Emlak Vergisi oranı yüzde 50’den fazla artırılamayacak.

Yani şikayetlere neden olan vergi tutarlarında 15-20 kat artış önümüzdeki 4 senelik zaman zarfında gerçekleşmeyecek.

 

Emlak Vergisi artışına sınırlama getiren yasaya göre 2017’de 500 TL Emlak Vergisi veren bir kişi, gayrimenkulünün değeri ne kadar yüksek gösterilirse gösterilsin 2018’de en fazla 750 TL Emlak Vergisi verecek.

Takdir komisyonlarının düşük oranda artırımda bulunduğu yerlerde ise komisyonların kararı aynen uygulanacak.

Emlak Vergisi oranı nedir? Emlak vergisi oranı nasıl hesaplanır?

Emlak Vergisi oranları büyükşehirler ve küçük şehirlere göre değişiklik gösteriyor.

Emlak Vergisi oranı büyükşehirlerde konutlar için rayiç bedelin binde 2’si, iş yerleri için binde 4’ü, imarlı arsalar için binde 4’ü, imarsız arsalar için binde 6’sı. Rayiç bedeli belediye belirliyor ve genelde gerçek değerinin çok altında oluyor.

Büyükşehirlerde 100 bin lira rayiç bedele sahip bir konut için 200 TL, aynı değere sahip iş yerleri için 400 TL, aynı değere sahip bir imarlı arsa için 400 TL, aynı değere sahip imarsız bir arsa içinse 600 TL Emlak Vergisi ödeniyor. Emlak Vergisi 2 eşit taksitle ödendiğinden her taksitte söz konusu bedelin yarısı yatırılıyor.

Emlak Vergisi oranı büyükşehir ilan edilmemiş şehirlerde konutlar için rayiç bedelin binde 1’i, iş yerleri için binde 2’si, imarlı arsalar için binde 2’si, imarsız arsalar için binde 3.

Buna göre büyükşehir olmayan yerlerde 100 bin lira rayiç bedele sahip bir konut için 100 TL, iş yeri için 200 TL, imarlı arsa için 200 TL ve imarsız arsa için 300 TL Emlak Vergisi ödeniyor.

Emlak Vergisi’ni ödemezsem ne olur? Ne kadar ceza uygulanır?

Emlak Vergisi’ni ödemeyebilirsiniz. Bu durumda hakkınızda haciz işlemi uygulanmaz ama gecikme faizi alınıyor. Ödenmeyen Emlak Vergisi’nde geciken her ay için yüzde 1.4 oranında gecikme cezası uygulanıyor. Ödemek istediğinizde verginin aslıyla birlikte cezasını da ödemek zorunda kalıyorsunuz. Özellikle gayrimenkulün satışı sırasında resmi makamlarca emlak borcunun olmaması şartı aranıyor.

Emlak Vergisi ne zaman ödenir?

Emlak Vergisi her yıl 2 eşit taksitte ödeniyor. İlk taksit 1 Mart-31 Mayıs tarihleri arasında, ikinci taksit ise 1 Eylül-31 Kasım tarihleri arasında yatırılıyor.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*