Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemelerinde son 3 gün!

Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemeleri 30 Kasım’da sona eriyor. 1 Kasım’da başlayan ödemeleri henüz yapmamış olanlar için son 3 gün!

Gayrimenkul sahiplerini ilgilendiren emlak vergisi ve iş yeri kullanıcılarını ilgilendiren çevre temizlik vergisi ödemeleri 30 Kasım’da sona erecek. 1 Kasım’da başlayan emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksiti için ödemeler 30 Kasım’da sona eriyor. Ödemeler ilgili ilçe belediyesinde yapılıyor.

Emlak ve çevre temizlik vergisi nereden ödenecek?

Gayrimenkulü farklı bir ilde yer alan kişilerin ödeme yapmaları için ilgili belediyeye gitmesine gerek yok. Ödeme tüm belediyelerden yapılıyor. Ayrıca ilgili belediyenin “e-belediye” sistemi varsa ücret online şekilde de ödenebiliyor. Ayrıca vergiler PTT havalesi ile de ödenebiliyor.

Ancak gayrimenkulü farklı bir ilde yer alan vatandaşların ödeme yapmak için gayrimenkulün bulunduğu ile gitmeleri gerekmiyor. Ödeme tüm belediyelerden yapılabiliyor. Aynı zamanda belediyenin “e-belediye” sistemine sahip olması halinde vergi ödemeleri intenet üzerinden online bir şekilde de gerçekleşebiliyor. Vergi ödemek için bir diğer yol ise PTT havalesi. İlgili belediyenin hesabına vergi mükellefinin bilgilerinin belirtilmesi şartı ile havale ile de ödeme yapılabiliyor.

Emlak vergisi ne kadar?

Emlak vergisi için ödenecek bedel, taşınmazın türü ve değerine göre hesaplanıyor. Büyükşehirlerde bu oran yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. Konutların vergi oranı büyükşehirlerde binde 2, büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. Dükkan emlak vergisi oranı ise büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyelerde binde 2 olarak hesaplanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Yeni inşa edilen binanın emlak vergisi

Yeni inşa edilen binalardan konut alan mükelleflere, emlak vergisi için beş yıl süre ile “geçici muafiyet” uygulanıyor. Emlak Vergisi Kanunu’nun 5. maddesine göre, yeni inşa edilen binalardan konut alanlarda, iktisap tarihini izleyen 5 yıl boyunca, konutun emlak vergisi değerinin 1/4’ü, beş yıl süre ile emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Gayrimenkulü yeni satın alanların emlak vergisi

Gayrimenkul satın alan kimselerin vergi mükellefiyeti bir sonraki sene içerisinde başlıyor. Örneğin 2017 yılı içinde ev alan vatandaşlar vergi ödemelerine 2018 yılı itibariyle başlayacak.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*