Emlak dükkanı açmak için sertifika alınacak
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci herkesin emlakçı açıp konut ticari yapmasının önüne geçileceğini söyledi. Bu sayede ikinci el konut ticareti yapacak kişilerde aranacak şart ve nitelikler belirli bir standartta ilerleyecek.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, bu uygulamanın uzun süredir beklendiğini ve düzenlenmenin acilen uygulanması gerektiğini ifade etti. Bakan Tüfenkci’den bu konuda destek istediklerini kaydeden Aşa, “Göreve geldiği ilk dönemlerde gittik, kendisinden destek istedik, olayı anlattık. Bir kanun taslağı hazırlayıp sunduk.” diye konuştu.

İstanbul’da 100 binden fazla emlakçı var, 10 bini kayıtlı

Nizameddin Aşa, il genelinde emlakçılık yapan kişi sayısının 100 bini aştığını, artık bunu sayamadıklarını, bunlardan sadece 10 bininin kayıt altında olduğunu bildirdi. Kayıt dışı emlakçılık yapanların hem tüketiciyi hem de devleti mağdur ettiğini vurgulayan Aşa, “Kaçak emlakçılar, tüketici mağduriyetinden dolandırıcılığa, haksız kazançtan devletin vergi ve harç kaybına kadar akla gelebilecek her çeşit suistimale neden oluyor. Bunlar kayıt dışı olduğu için güvenlik veya mali denetim yok. Emlakçılık kisvesi adı altında bu kişiler her türlü dolandırıcılığı yapabiliyor. Özellikle ikinci ellerde tapusuz evler satılıyor, olmayan evler kiralanıyor, gerçeği olmayan bir kiralık ilanı internete verilip tüketicilerden kapora alınıyor. Özellikle dikkatsiz tüketicileri çok rahat dolandırıp, sonra kullandığı hattı kapatıp kaybolan o kadar çok kişi var ki. Bunları hep emlakçılık kisvesi adı altında yapıyorlar.” şeklinde konuştu.

Tek tip komisyon olacak

Tüketicilerin, düzenleme sonrası sertifika verilecek emlakçılardan gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceğini ifade eden Aşa, “Ayrıca, yurt genelinde tek tip komisyon oranı belirlenecek. Tüketiciden Ankara’da başka, İstanbul’da başka, Adana’da başka oranlarda ücret alınmayacak.” dedi.

Terör ve fuhuşa destek veren kaçak emlakçılar var

Gayrimenkul sektöründe her yıl Türkiye’nin toplam bütçesi kadar miktarın el değiştirdiğini belirten Aşa, “Ekonominin dinamosu böyle olan bir sektörün mutlaka disiplin altına alınması gerekiyordu. Kayıt dışı çalışan emlakçılar, fuhuş ve terör konusunda illegal işler içine girebiliyor, bu kimselerle iş birliği yapabiliyor. İkinci el konut satışına getirilecek düzenleme sayesinde; dolandırıcılık, vergi kaçakçılığı, haksız kazanç, tüketicilerin aldatılması ve 100 milyonlarca liralık vergi kaybı engellenecek. Bu konutların kaçak emlakçılar üzerinden terör ve fuhuş gibi illegal işlerde kullanılması önlenecek.” dedi.

Tüketici için çok olumlu olacak

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük de düzenlemeyi çok olumlu bulduklarını ifade ederek, TÜDER’e gelen şikayetlerin yoğunlaştığı alanlardan birisinin emlak satışı olduğunu söyledi. Küçük, “Özellikle satışa konu olan konutun birden fazla emlakçı tarafından satışa çıkarılması, emlakçılar arasında bir komisyon havuzu oluşturulması, tüketicilerin verdiği avansların, kaporaların geri alınmasında büyük sorunlar yaşanması, herhangi bir sözleşmeye dayanmaksızın satış yapılması tüketici mağduriyetine yol açıyordu. Alınan kapora ve komisyon karşılığı belge düzenlenmemesi, evin özellikleriyle ilgili yanlış ve eksik bilgi verilmesi gibi konular da bu sıkıntılardan bazıları.” dedi.

Söz konusu konular ile ilgili tüketicilerin mağduriyetler yaşadığını aktaran Küçük, “Bu anlamda bir sertifikanın getirilecek olması, özellikle satış ve kiralamaların belgeye sahip insanlarca yapılacak olması çok olumlu.” dedi. Sertifika verilmesinin tüketicilere ek maliyet getirmemesi gerektiğini söyleyen Küçük, “Türkiye’de özellikle konut ihtiyacı çok fazla. Sürekli alım ve kiralama yapılıyor. Bu yüzden sektörün disiplin altına alınması büyük mağduriyetlerin önüne geçecek, tüketicilerin aldatılmasını engelleyecek.” şeklinde konuştu.

Emlakçılığın itibarı yükselecek

Emlakçılara sertifika verilmesinin çok önemli olduğunu ifade eden Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Ali Yüksel meslek mensuplarının belli bir eğitimden geçtikten sonra bu belgeleri almasını vurguladı. Söz konusu belge veya sertifikayı almak için emlakçıların mutlaka kendilerini geliştirmek zorunda kalacağını vurgulayan Yüksel, şunları kaydetti: “Geç kalmış bir konu. Türkiye’de gayrimenkul sektörü çok büyüdü ama gayrimenkulün ana omurgası olan sektörler hala eski bilgilerle hareket ediyor. Müteahhitler, inşaatçılar, yatırımcılar, avukatlar ve emlakçılar kendilerini geliştirmek zorunda. Bu sertifikanın içeriği dolu dolu olur ve gerçek bir eğitim süreci içerirse emlakçılığın da itibarı yükselir. Ayrıca, bu meslekten yararlanan kişilerin zarar görmesi engellenir.”
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*