EĞRİBEL TÜNELİ KARADENİZ’İ İÇ ANADOLU’YA BAĞLAYACAK
Türkiye’nin üçüncü, Karadeniz Bölgesi’nin ise en uzun ikinci tüneli Eğribel Tüneli’nde çalışmalar sürüyor. Kazı çalışmalarının 2018’de sona ereceği tünelin uzunluğu 5 bin 900 metre olacak.

Giresun Valisi tünel çalışmasını inceledi

Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, yapımı devam eden Eğribel Tüneli’nde incelemelerde bulundu. Vali Sarıfakıoğulları, Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerindeki tünelin Asarcık köyü çıkışındaki şantiyesini ziyaret etti. Tünelin hizmete açılmasıyla birlikte mevcut yol yaklaşık 20 kilometre kısalacak. Tünel Türkiye’nin en uzun üçüncü, bölgenin ise en uzun ikinci tüneli olacak.

Tünel projesinin Eğribel için çok önemli olduğunu ifade eden Vali Sarıfakıoğulları, “Bu tünel Giresun’un iç bölgelerindeki Alucra, Çamoluk ve Şebinkarahisar ilçeleri ile Sivas’a daha güvenilir, emniyetli ve kısa zamanda ulaşım sağlayacak olmasının yanı sıra aynı zamanda Giresun’u İç Anadolu’ya bağlayarak bölgemizde ulaşımın rahatlatmasını sağlayacak önemli bir yatırım. Bölgeye sosyal, ekonomik, ticari ve kültürel yönden de katkısının olmasını bekliyoruz. Bu nedenle tünelde çalışmaların aksatılmadan devam etmesini ve biran önce hizmete girmesini istiyoruz” şeklinde ifade etti.

Giresun’u İç Anadolu’ya bağlayacak

 

Eğribel Tüneli Tamdere’den girecek Asarcık’tan çıkacak. Çift taraflı olarak 3 bin metreden fazla bölüm tamamlanmış durumda. Tünelin hizmete açılmasıyla birlikte kış aylarında aşırı kar yağışı ve buzlanmanın yaşandığı Eğribel Geçidi’ndeki olumsuzluklar da tarihe karışacak.

2018’de açılacak

2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi’ni devre dışı bırakacak tünelde kazı çalışmalarının 2018 yılının Ocak ayında tamamlanması planlanıyor. Günde yaklaşık 12 metre ilerleyen Eğribel Tüneli ve Pınarlar Tüneli’nin hayata geçmesiyle 120 kilometrelik Giresun Şebinkarahisar yolu 89 kilometreye düşecek.