Efes Antik Kanal Projesi’nin ihalesi yapıldı!
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Efes Antik Kenti yeniden denizle buluşturmak için projelendirilen 35 İzmir Projesi’nin ilk etabı için düzenlenen ihalede 53 teklif verildi.

DSİ Genel Müdürlüğünce, Efes Antik Kenti 2 bin 500 yıl sonra yeniden denizle buluşturması için planlanan ve projelendirilen 35 İzmir Projesi’nin ilk etabı için düzenlenen ihalede 53 teklif sunuldu. Antik Kenti Kanal Projesi’nin ilk etabı için düzenlenen ihale, Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda yapıldı. İhale, toplam 6,1 kilometre sürecek kanalın 600 metrelik ilk etabı için yapıldı.

Efes Antik Kanal projesi

Her yıl 1 milyonu aşkın turistin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti’ni denize bağlayan antik liman, 2 bin 500 yıl sonra yeniden hayat bulacak. Kanal 30 metre genişliğinde 600 metre boyunca açılacak. Proje tamamlandığı zaman Efes Antik Kent’e kayıklarla gitme imkanı doğacak. Projenin önümüzdeki yıl hayata geçmesi bekleniyor.

Proje maliyeti 30,8 milyon

Projenin ilk etabının ihalesine 53 teklif verildi. İstekliler, projeye ilişkin tekliflerini kapalı zarfla ihale komisyonuna verdiler. İhale komisyonu, projenin maliyetini 30 milyon 876 bin 158 lira 85 kuruş olarak açıkladıklarını da belirtti ve zarfları inceledi.

Projenin tamamlanması halinde, Efes limanından 2 bin 500 yıl içinde yaklaşık 9 kilometre çekilen deniz, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan antik kentle yeniden buluşturulacak. Proje doğrultusunda toplam 6 bin 130 metre uzunluğunda kanal açılacak.

 

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*