Edirne’de 3 mahalleye kentsel dönüşüm geliyor!

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kentte bulunan 3 mahalleye kentsel dönüşüm yapılacağını duyurarak, yerinde kentsel dönüşümde belediyenin bir kazancı olmayacağını, vatandaşların ve şehrin kazanacağını söyledi.

1.Murat, Fatih ve Kocasinan mahalleleri kentsel dönüşüme uğrayacak

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Belediye Meclis Salonu’nda konuyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Gürkan, 3 mahallenin kentsel dönüşüme uğrayacağını belirterek, “Edirne’de yeni yerleşim dediğimiz ama aslında eskimiş yerleşim yerleri olan 1. Murat, Fatih ve Kocasinan mahallelerinin büyük  bir bölümünü kapsayan alanında kentsel dönüşümün ilk startını veriyoruz. Yerinde kentsel dönüşüm zor bir süreç. Bu tür ciddi işlerde ön hazırlık gerekiyor. Vatandaşlarımızdan hiç kimseyi, yıllardır komşuluk ilişkilerinin olduğu, çocuklarının doğduğu bölgeden koparmadan, yerinde daha konforlu ama daha önemlisi daha sağlam, daha modern, deprem yönetmeliklerine uygun sıhhi konutlarda oturtmak temel hedefim. Temennimiz vatandaşlarımızın sahip olduğu hakları savunmak hatta geliştirebildiğimiz kadar geliştirmektir.” dedi.

“Bütçe beklentimiz yok, biz halkın belediyesiyiz.”

Edirne Belediyesi’nin kentsel dönüşümden hiçbir kar amacı olmadığını ifade eden Gürkan, “Belediye olarak bir kar, para, ya da bütçe beklentimiz yok. Böyle bir şeyde olmayacak. Biz halkın belediyesiyiz. Buradan elde edilecek tüm kazanç doğrudan vatandaşımıza yansıyacak bir kazanç olacaktır.” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm şehrin sorunlarına çözüm getirecek

Yerinde kentsel dönüşümle şehrin bazı sorunlarının ortadan kalkacağını hatırlatan Gürkan, “Kentsel dönüşüm projesinin planını bu şehirde yaşayan, sorumluluk sahibi meslek adamlarıyla ve bu işin doğrudan muhatabı olan değerli hemşehrilerimizle beraber yapacağız. Mahalle halkının yerinde yapacağı bir kentsel dönüşüm planı olacak. Düzensiz yapılaşma daha düzenli bir hale gelecek. Yollar daha geniş olacak. Daha sağlıklı ara yollar yapmak istiyoruz. Mesela 1. Murat mahallesinde yaşadığımız gibi aslında imar projelerinde, ruhsatlarında bodrum, sığınak gibi yerlerin kaçak olarak dükkana dönüşmüş olması ama en küçük yağmur yağmasında su basmasının önüne geçmiş olacağız. Daha düzgün ticaret alanları daha düzgün iş yerleri daha sağlıklı konutlar, otopark alanları ve daha sağlıklı bir çevre amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Oturulan evdeki metrekare sayısı düşmeyecek

Beraber yapılacak çalışmalarla yerleşim yerinin metrekarelerinin belirleneceğini belirten Başkan Gürkan, “Biz yeni yapılacak yerleşim alanlarının kaç metrekare olacağından çok temel prensip olarak vatandaş kaç metrekarede oturuyor, nasıl bir yapıda oturuyor bunu hesaplıyoruz. Hiçbir vatandaşımızın hali hazırda oturduğundan daha az bir metrekarede oturmasına niyetimiz yok. Katların kaç kat olacağına hep birlikte karar vereceğiz” dedi.

Yerinde kentsel dönüşümün 2018 yılının yaz ayında yapılmaya başlanması planlanıyor.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*