DÜNYANIN EN İYİ 10 STADYUMUNDAN DÖRDÜ TÜRKİYE’DE
Bir internet sitesi tarafından düzenlenen “2016’da yapılan Dünyanın en iyi stadyumları” yarışmasında birinci Beşiktaş Vodafone Arena oldu. TOKİ tarafından yapılan üç stadyum ise ilk 10’da yer aldı.

Dünyanın en iyi stadları Türkiye’de

2016 yılının en iyi stadyumlarını seçmek için yapılan uluslararası oylamaya Türkiye’den dört tesis katıldı. Beşiktaş Vodafone Arena halk oylamasında birinci, uzman jüri oylamasında ise dünyanın en iyi ikinci stadı seçildi. TOKİ tarafından inşa edilen Yeni Eskişehir Stadyumu, Sivas Arena ve Medical Park Arena dünyanın en iyi 10 stadı arasında yer aldı.

İlk 10’da Türkiye’den 4 stadyum var

31 Ocak -7 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleşen yarışmada halk oyu bölümüne 100’den fazla ülkeden 82 bin 826 kişi katıldı. Toplam 29 stadyumun yer aldığı oylamada, en fazla temsil edilen ülke 11 bin 894 oy ile Türkiye oldu. Türkiye’yi Rusya, Fransa, Uruguay ve ABD takip etti. Verilen her oyda en iyi 5 stadyuma (sırasıyla 5, 4, 3, 2 ve 1 puan) toplam 15 puan verildi. Yarışmada ilk defa 2 aday stat, 100 bin puandan fazla oy aldı. Buna göre halk oylamasında ilk sırayı, Beşiktaş Vodafone Arena aldı. TOKİ’nin Gençlik ve Spor Bakanlığı işbirliğinde inşa ettiği Trabzonspor’un Medical Park Arena stadyumu 5’inci olurken, Yeni Eskişehir Stadyumu 8’inci, Sivas Arena 9’uncu sırada yer aldı.

Jüri de Türk stadlara yüksek puan verdi

Halk oylamasından bağımsız olarak düzenlenen uzman değerlendirmesi ise 5 kişilik jüriyi oluşturan mimarlarca yapıldı. Değerlendirmede mimari boyutun yanı sıra görsel etki, çevreyle ilişkiler ve inovasyon kriterleri de ele alındı. Jüri oylamasında “ dünyanın en iyi stadyumu” finalistlerinden Beşiktaş Vodafone Arena 2’nci sırada yer alırken, Medical Park Arena 4’üncü, Sivas Arena ise 9’uncu sırada oylamayı tamamlandı.