DÜNYANIN EN BÜYÜK HASTANESİ İKİTELLİ’DE YAPILACAK
Dünyanın en büyük hastanesi İstanbul İkitelli’de yapılıyor. 2 bin 682 yataklı İkitelli Şehir Hastanesi’nin finansmanı Japonya’dan alınacak krediyle sağlanacak. 1.6 milyar dolarlık proje için konuşan Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, “İkitelli’deki başladığımız şehir hastanesi projesi için Japonya’dan kredi desteği alacağız” dedi.

790 dönüme inşa edilecek

Türkiye’de ve Avrupa’da yaptığı dev projelerle öne çıkan Rönesans Holding, İstanbul İkitelli’de dünyanın en büyük hastanelerinden birini yapmaya hazırlanıyor. 789 bin 31 metrekare alan üzerinde inşa edilen hastane 2 bin 682 yatak kapasite ile hizmet verecek. Finansman konusunda çözüme yakın oldukları mesajını veren Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak, bu dev projeyle ilgili ilk kez konuştu. İkitelli Şehir Hastanesi projesinin 1.6 milyar dolar büyüklüğünde olduğunu anlatan Erman Ilıcak, “Türkiye’de kamu ve özel sektör hastaneleri yapacağız. İkitelli’deki hastane projesi için Japonya’dan kredi alacağız. 1.6 milyar dolarlık yatırımla dünyanın en büyük hastanelerinden birini İkitelli’de inşaa edeceğiz. Deprem anında bile hastanede ameliyatların yapılabileceği bir teknolojiyle inşaatı yapacağız” dedi.

Sağlığa 9 bin 500 yatak Rönesans’tan

Kamu-özel sektör işbirliği modeli kapsamında 2020 yılına kadar 4.3 milyar dolarlık yatırımla 3.2 milyon metrekare büyüklüğünde sağlık kompleksleri inşa edeceklerini anlatan Erman Ilıcak, “Toplamda ise 9 bin 500 yatak kapasitesine ulaşmayı planlıyoruz. Yozgat’ın açılışı yapacağız. Adana yakında açılacak. Bunları Elazığ, Bursa ve İstanbul’daki şehir hastaneleri projeleri ile Rönesans Sağlık Yatırım’ın yüklenicisi olduğu Afyon, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, Malatya, Samsun ve Van’da hayata geçirilecek fizik tedavi ve rehabilitasyon hastaneleri, psikiyatri hastaneleri ve yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastaneleri takip edecek” dedi.

Dünyanın en büyük inşaat pazarı Türkiye

En çok alt yapı yatırımı yapan ülkenin Türkiye olduğunu, dünyanın en büyük inşaat pazarının da Çin değil Türkiye olduğunu söyleyen Ilıcak, Türkiye’nin özellikle alt yapı konusunda çok hızlı davrandığını, Kanal İstanbul ve Çanakkale Köprüsü gibi çok önemli projelerin bulunduğunu söyledi. Ilıcak, Avrupa ülkelerindeki durgunluğa ve yavaşlığa da dikkat çekerek, “Avrasya Tüneli’nden 30 dakikada karşıya geçiyoruz. Avrupa’da böyle bir projenin başlaması 20 yılı alıyor. 3. Havaalanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü inanılmaz projeler. En yüksek teknolojiyle yapılıyorlar” dedi. Ilıcak, dünyanın bir dönüşüm içinde olduğunu, Türkiye’nin bu süreçten güçlenerek çıkacağına inandığını da anlattı. Referandum sürecinin ekonomiye etkisi konusunda da Ilıcak, “Mutlaka durgunluk vardır ama biz hissetmiyoruz. Güncel olaylara bakmıyoruz, 10-20 yıl sonrasına bakıyoruz. Ülkemiz için işlere dört elle sarılıp üretmeye devam ediyoruz. Bizim ne A ne B ne de C planımız var, tek planımız ülkemiz” dedi. Rönesans Holding 2017’de 4 milyar dolar ciro hedefliyor.