DUBAİ EXPO 2020 İÇİN 3 MİLYAR DOLARLIK İNŞAAT İHALESİ AÇACAK
Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Dubai, Expo 2020 hazırlıklarını sürdürüyor. Bu amaçla yabancı şirketlerin de katılabileceği, 3 milyar dolar değerinde 47 inşaat ihalesi gerçekleştirilecek. Expo 2020 için, 438 hektar olacak olan fuar alanının yanı sıra binlerce yataklık oteller inşa edilecek. Dubai metro hattının da genişletilmesi planlanıyor.

Birleşik Arap Emirlikleri yönetimi Ekim 2020’de açılacak fuardan bir yıl önce, inşaat faaliyetlerinin büyük bölümünü tamamlamak istiyor.

Bu yıl için verilecek ihaleler otoparklar ve halka açık alanların inşaatını kapsayacak.

Hükümetin 6.8 milyar dolar sermaye gerektireceğini öngördüğü fuar alanının yapımı, Dubai tarihinin en büyük yatırımlarından biri olacak. Emirliğin güneyinde fuar için yepyeni bir bölge oluşturulacak.

Uzmanlar, özel sektör projeleri de dahil olmak üzere fuarla ilgili olarak yapılacak genel harcamanın 18.3 milyar doları bulabileceğini tahmin ediyor. Yetkililer, açık kalacağı altı ay boyunca Expo 2020’nin 25 milyon ziyaretçi çekeceğini hesaplıyor.

Yetkililer giderlerin, hükümet garantili menkul kıymet satışı ile başka ülkelerdeki ihracat kredisi kurumlarından sağlanacak kredilerin oluşturacağı bir sepetle sağlanacağını söylediler.