DOĞUŞ GRUBU BU KEZ İSVİÇRE’DEN OTEL ALIYOR
Doğuş Grubu patronu Ferit Şahenk, grubun sermayesini değişik alanlara yaymaya devam ediyor. Bankacılık, otomotiv ve inşaat dışında özellikle gıda ve turizm alanına odaklanan Doğuş, daha önce Yunanistan, Hırvatistan, İtalya ve İspanya’da peş peşe oteller almıştı. Doğuş Grubu’nun bu sefer ki hedefi İsviçre. Grup İsviçre’deki Weggis Park Oteli 184 milyon liraya satın aldı.

Otel 1875 yılından beri hizmet veriyor

Şahenk, İsviçre’nin incisi olarak kabul edilen Luzern Gölü’nün hemen kıyısında bulunan Weggis Park Hotel’i aldı.

1875 yılında Hotel Bellevue adıyla kurulan oteli almak için Ferit Şahenk’in geçtiğimiz haftalarda Dogus Health und Wellness AG adlı bir şirket kurdu.

142 yıllık tarihi otel için Şahenk’in 50 milyon İsviçre Frankı yani 184 milyon lira ödeyeceği belirtildi.

Weggis Park Otel’in 52 süit odası bulunuyor

20 yılda 70 milyon franklık yatırım yapılan tesis için Ferit Şahenk’in 50 milyon frankı gözden çıkarması anlaşmanın kısa sürede imzalanacağını gösteriyor.

52 suit odası, iki restoranı bulunan Weggis Park Hotel’in eylül ayında kapanacağı da konuşulanları arasında.

Bunun nedeni ise binanın restorasyon sürecinin başlaması.

Hatta 30 Eylül’den itibaren otelin tamamen boşaltılacağı, SPA, balo salonu gibi alanların yenileneceği, 40 yeni odanın tesise kazandırılacağı iddia ediliyor.

2018’de sağlık ağırlıklı bir turizm tesisi olarak tekrar hizmete girmesi planlanan otel, dünyaca ünlü isimlerin uğrak yeri olma özelliği de taşıyor.

Doğuş Avrupa’nın lüks yerlerinden oteller alıyor

Ferit Şahenk, yatırımlarında Avrupa’nın en önemli tatil yerlerini tercih ediyor.

2012’de İtalya’daki Capri Palace’ın yarı hissesini  satın alan Doğuş, 2016’da Roma’da yer alan Aldrovandi Palace’ı 50 milyon euroya bünyesine katmıştı.

Mart ayında da Madrid’deki Hotel Villamagna’yı 180 milyon euroya satın alan grup, Atina’nın en görkemli yeri olan Astir Palace’a 400 milyon euro ödemişti.

Şahenk, Hilton’un Atina’daki otelini de geçtiğimiz yılın ikinci yarısında Doğuş bünyesine katmıştı.

Hırvatistan’da 100 milyon euroya ülkenin ilk Hyatt Regency otelini açmak için kolları sıvayan Şahenk, ayrıca Hotel Sibenik adıyla 20 milyon euroluk yatırımla yeni bir otel hayata geçiriyor.

İşte Doğuş Grubu’nun yeni oteli Weggis Park Hotel’in görselleri: