Doğu Ekspresi büyük ilgi alınca Kars’ta boş otel kalmadı

Ankara – Kars arası hizmet veren Doğu Ekspresi yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olmuş durumda. Trenle yolculuk için şu an 13 bin kişi sırada bekliyor. Kars’taki otellerin doluluk oranı yüzde 100’e yaklaşmış durumda.

Doğu Ekspresi için 13 bin kişi bilet bekliyor

Ankara’dan Kars’a 24 saatte varan Doğu Ekspresi yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisiyle karşı karşıya. Adeta kendi turizmini yaratmış olan Ekspres tren, Ankara’dan başlayıp Kars’ta sona eriyor. Yoğun talep üzerine açıklama yapan Ulaştırma Bakanlığı ek vagon konulacağını söyledi. 13 bin kişinin sıra beklediği sefer için konuşan tur operatörleri, “İki ay sonrası için tren biletli 50 kişilik tur açıyoruz. Satışlar 15 dakikada bitiyor. Trenli Kars turları peynir ekmek gibi gidiyor.” dedi.

Kars ve Sarıkamış’ta boş otel kalmadı

Doğu Ekspresi dışında uçak ve otobüsle de turist çeken Kars ve Sarıkamış otelleri neredeyse yüzde 100 dolu. Geçen yıl 279 bin turist çeken Kars’a bu yıl 350 bin kişinin gideceği öngörülüyor.

Dünyaca ünlü oteller Kars’a yatırım yapacak

Kars Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, bölgeye büyük bir ilgi olduğunu belirterek, “Son iki yıldır Kars’ın yanı sıra Doğu Ekspresi treni de kendi turizmini oluşturdu. Tur operatörleri bu trenle yolculuk yapabilmek için yaklaşık 13 bin kişinin sırada beklediğini söyledi.” dedi. Bölgenin güvenli olduğu algısının artmasıyla talebin katlandığını aktaran Doğanay, “Yüksek talebi karşılamak için otelcilerimiz aynı odada kalmayı kabul edenlere ilave yatak koyuyor. Otellerimizin doluluğu yüzde 110’ları buldu. Hilton, Radisson gibi dünyaca ünlü zincir oteller de Kars’ta yeni yatırım fırsatlarını kolluyor.” diye konuştu.

1 yılda 271 bin kişi Doğu Ekspresi’ni kullandı

Ankara Tren Garı’ndan günlük düzenlenen Doğu Ekspresi, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden 24 saat 30 dakika sonra Kars’a varıyor. Devlet Demir Yolları’nın verdiği bilgiye göre 1 Ocak – 18 Aralık tarihleri arasında 271 bin 120 kişi trenle yolculuk yaptı. Trende, 4 kişilik koltuklu pulman vagon, yatak olabilen 4 kişilik örtülü kuşetli vagon, lavabo, buzdolabı ve masanın bulunduğu 2 kişilik yataklı vagonlar bulunuyor.

Ümit Celep / evdenhaberler

 
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*