DİYARBAKIR KIRKLAR DAĞI’NDA REKREASYON PROJESİ HIZLA SÜRÜYOR!
Diyarbakır Kırklar Dağı’ndaki 33 hektarlık alanda yürütülen rekreasyon projesi hızla devam ediyor. Projenin gelecek ay tamamlanması bekleniyor.

Diyarbakır’a yakışır bir eser olacak

“Suzan Suzi” türküsüne konu olan Kırklar Dağı’nda, 330 dönüm alan, “Dicle Vadisi Kırklar Tepesi Rekreasyon Alanı Kentsel Tasarım ve Peyzaj Uygulama Projesi” ile yenileniyor. Projenin tamamlanarak alanın haziran ayında hizmete açılmasıyla ziyaretçiler  Ongözlü Köprü ve altından akan Dicle Nehri’ni ve Diyarbakır Surlarını izleme imkanı bulacak.

1 dönüm sosyal alanlar, gerisi yeşil alan

İçişleri Bakanlığınca görevlendirilen Sur Belediye Başkan Vekili Bilal Özkan, yapımı süren çalışmaların Dicle Vadisi Projesi’nin 1. etabı olduğunu söyledi. Özkan, şöyle konuştu: “Burası yıllardır insanların mesire alanı olarak kullandığı ve kutsal saydığı bir bölge. Dolayısıyla biz buranın yeşil kalmasına özen gösteriyoruz. Binlerce değişik türden ağaç ve 10 binlerce değişik çalı söz konusu alana dikildi. Projede sosyal tesis olarak sadece küçük bir mescit, bisiklet yolu, kır kafeteryası, spor ve halı sahalar ve birkaç küçük büfe var. Onun haricinde kalan bölge yeşil alan, yürüyüş alanı ve vatandaşımızın ailesiyle zaman geçirebileceği rekreasyon alanı olarak düzenlendi. Alandaki yapılar tek katlı olacak. Yapıların tamamının toplamı ancak bir dekar alanı kapsayacak. O da zorunlu ihtiyaçlar için. Diyarbakır’ın güzelliğine yakışır bir eser olacak.”

Dicle Vadisi Diyarbakır’ın prestji alanı olacak

Çalışmaların tamamlanmasıyla alanın, kent turizmine katkı sağlayacağına işaret eden Özkan, bu tür alanların her şeyden önce şehirlere prestij kattığını belirtti. “Burası Diyarbakır’ın prestij alanı olacak. Ailelerimizin, çocuklarıyla güven içerisinde, temiz bir alanda hafta sonlarını ve boş zamanlarını geçirme imkanı olacak. İnanıyorum ki burası günde binlerce insanı ağırlayacak.” diyen Özkan, Diyarbakır’ın başlı başına turizm potansiyeli yüksek bir şehir olduğunu aktardı. Özkan, bu potansiyelin tamamına yakınının Sur ilçesinde bulunduğuna dikkati çekti.

1. etap bitince 2. etaba başlanacak

Özkan, Dicle Vadisi Projesi’nin büyük ve yüksek bütçeyle yürütüldüğünü, bunun etaplar şeklinde ilerleyeceğini, bu etabın tamamlanmasıyla 2. etabın çalışmalarına başlanacağını anlattı. Hendek terörüyle Sur’un yapılarının ve halkın büyük zarar gördüğünü dile getiren Özkan, Sur’un topyekun bir hamle ile yenilenme aşamasında olduğunu belirtti. “Hedefimiz insanların huzur içinde yaşadığı, tarihi misyonunu üstlenmiş, yılda 4-5 milyon turisti ağırlayacak bir Sur ve bir Diyarbakır.” ifadesini kullanan Özkan, terörle mücadelede önemli aşamaların kaydedildiğini, huzurun tesis edildiğini bildirdi.

Özkan, refahın da bu şehirleşme ile geleceğini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Hedefimiz kalkınmış, huzur içinde yaşayan, Ortadoğu’nun kalbi konumunda bulunan, Türkiye’nin göz bebeği olan geçmişine, mazisine layık bir Diyarbakır. Biz bu bilinçle çalışıyoruz. Burada insanlığın ortak mirasına sahip çıkmak adına gayret gösteriliyor. Önümüzdeki 3 yıllık süreçten sonra Diyarbakır dünya kamuoyuna çıktığında göz kamaştıracak.”

Özkan, tarihi Ongözlü Köprü’nün kültür varlığı olduğu için ışıklandırılması ile ilgili çalışmaların Anıtlar Kurulu’nun iznine tabi olduğunu anlatarak, kurulun izni doğrultusunda, köprünün ışıklandırılmasıyla ilgili de çalışmaların olacağını bildirdi.

Halk çalışmalardan memnun

Çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getiren vatandaşlardan Mehmet Balık, bölgenin birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını belirterek, son bir yıldır kentte önemli çalışmalar yapıldığını söyledi. “Hükümet tarafından yapılan hizmetleri memnuniyetle karşılıyoruz. Allah yapanlardan razı olsun. Biz bunlara layığız, terörle anılmak istemiyoruz. Çok şükür hizmet sunuluyor.” diyen Balık, çalışmalara katkı sunan herkese teşekkür etti. Balık, alanda çok güzel peyzaj çalışmaları yapıldığını ifade ederek, ailece hafta sonlarını değerlendirecekleri bir alana kavuşacaklarını, kentin böyle bir şeye ihtiyacı olduğunu aktardı.

Ayşe Çetinkaya ise fırsat buldukça kent yaşamından uzak, doğa ve tarihin bir arada olduğu Ongözlü Köprü’ye geldiğini söyledi. Kırklar Dağı yamacında yürütülen projeyi kent için muazzam bir çalışma olarak değerlendiren Çetinkaya, yapılan çalışmadan bir vatandaş olarak mutluluk duyduğunu anlattı.

İşletmeci Efendi Mehmetoğlu da rekreasyon alanı ile ilgili çalışmaları memnuniyetle karşıladığını, mescit yapılmasından ayrıca sevinç duyduğunu belirtti. Projenin, tarihi köprünün bulunduğu bölgenin güzelliğine güzellik katacağına işaret eden Mehmetoğlu, “Projenin tamamlanmasıyla burası daha da gelişecek, insanların yaşantısına güzel katkı sunacak, esnafın kazancında da artış yaşanacak. bugün 5 kazanıyorsak, yarın 10 kazanacağız. Her kim güzellikler yapıyorsa o insan baş tacıdır. İnanıyorum ki proje tamamlandıktan sonra binlerce insan buraya akın edecek.” diye konuştu.