Divriği Cumhuriyet Meydanı’nın açılışı gerçekleştirildi

Gayrimenkul geliştirme, yapı ve enerji sektörlerinde yatırımlar yapan 3S Kale Holding’in, 5 milyon TL yatırımla hayata geçirdiği Divriği Cumhuriyet Meydanı’nın açılışı gerçekleştirildi. Açılış sonrası, Divriği halkı, Şevval Sam konseriyle keyifli anlar yaşadı.

Belediye seçimlerinde oyunuzu kime vereceksiniz?

SONUÇLARI GÖSTER

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

3S Kale Holding’in destekleriyle hayata geçirilen Divriği Cumhuriyet Meydanı’nın açılışı yapıldı. Meydanın açılışı; Sivas Valisi Davut Gül, CHP Milletvekili Ali Akyıldız, Divriği Kaymakamı Tolga Özdemir, Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök ve 3S Kale Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sema Gürün tarafından yapıldı. Açılış sonrası Divriği halkı, Şevval Sam konseriyle keyifli anlar yaşadı. Sanatçı, türkülerden alaturka eserlere uzanan zengin repertuvarıyla beğeni toplandı.

Vali teşekkür etti

Sivas Valisi Davut Gül açılış konuşmasında, “Hayırsever iş adamı Sayın Sadık Özgür’ün kızlarının sahibi olduğu 3S Kale Holding A.Ş. tarafından hayata geçmiş olan Divriği Cumhuriyet Meydanı; şehrin kültürel mimarisini ve tarihi dokusunu yansıtan, adına yakışır bir şekilde tamamlandı. Meydan projesinin hayata geçmesinden dolayı 3S Kale Holding yönetimine, Divriği halkı adına teşekkür ederim.” diye konuştu.

“Babamızdan aldığımız feyzle sosyal yatırımlar yapıyoruz”

Sema Gürün, “Şirket olarak gayrimenkul geliştirme, yapı ve enerji alanlarında yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Ancak ekonomik yatırımlar yapmak bize kafi gelmiyor. Tıpkı onursal başkanımız, babamızın yaptığı gibi biz de insanlarımızın ve sosyal hayatın gelişimine katkı sağlamak istiyoruz.” dedi. Gürün, babası Sadık Özgür’ün toprağına ve köylüsüne büyük minnet duyan bir iş adamı olduğunu hatırlattı. Gürün, “Babam yıllar içinde ilköğretim okulları, yüksek meslek lisesi, öğrenci yurdu ve 96 yataklı bir hastane kompleksini ilçeye kazandırdı.” şeklinde konuştu.

Gürün, “Belediye başkanımızla yaptığımız görüşmeler sırasında; Divriği’mizin gurur duyacağı, resmi törenlerin gerçekleştirileceği, hemşerilerimizin milli bayramlarda bir araya gelerek şenliğini yapacağı, günlük yaşamda da sosyalleşmelerini sağlayacak bir kent meydanının eksikliği konusu gündeme geldi. Biz de hem kültür mirasımıza sahip çıkmak; hem şehrimizin turizmine katkıda bulunmak; hem de hemşerilerimize böyle bir meydanı kazandırmak hususunu kendimize görev bildik. İlçemizin kültürel mimarisini ve tarihi dokusunu yansıtacak bir şekilde hazırlanmış olan bu projenin, 5 milyon TL’ye yakın bir yatırımla gerçekleşmesini sağlayarak, bu alanı ilçemize ve hemşerilerimize kazandırdık.” dedi.

Kadınlar kendilerine ayrılan özel alanda satış yaparak aile ekonomisine katkı sağlayacaklar

3 kız kardeş olarak, kadınların ekonomik yaşama aktif olarak katılması, aile içinde ve toplumda güçlü olması gerektiğine inandıklarını söyleyen Sema Gürün, “Bu nedenle de Cumhuriyet Meydanı’nın bir bölümü kadınlarımıza ayrılacak, yöre kadınlarımız bu alanda ürettikleri el emeği göz nuru ürün ve eserleri satışa sunacaklar. Böylece kadın gücüyle hem aile hem de ülke ekonomisine katkı sağlayacaklar.” dedi.

Yenilenen Cumhuriyet Meydanı, Divriği’nin kalbi olacak

Yüksek mimar Hasan Basri Hamulu ve ekibi tarafından, 2.500 metrekaresi yeşil alan olmak üzere 7.000 metrekare arazi üzerinde uzun çalışmalar sonucunda projelendirilen ve finansman desteği bekleyen Divriği Cumhuriyet Meydanı Projesi ile geçmiş asırlarda Çarşıbaşı, Tahıl Pazarı ve Belediye Meydanı olarak anılan, kent belleğinde kamusal bir mekan olarak yer etmiş fakat son yıllarda bu özelliklerini yitirmiş ve araç parkına dönüşmüş olan bu alanın, kentin tarihi değerleri ile bir bütün olacak şekilde yenilenmesi amaçlandı. 3S Kale Holding, Cumhuriyet Meydanı’nın yenilenmesini sağlayarak; kent belleğini korumayı, bu alana kent meydanı işlevini yeniden kazandırmayı ve geçmişten bu yana var olan meydan-arasta ilişkisine dayanarak tarihi arasta bölgesinin de korunması, canlanması ve yaşatılmasına katkıda bulunmayı hedefledi.Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*