DENİZLİ’DE ASKERİ ALAN BELEDİYEYE DEVREDİLİYOR
Denizli Komando Tugayı’na ait arsa, Milli Savunma Bakanlığı tarafından bedelsiz olarak belediyeye devrediliyor. 2,5 dönümlük arsanın yaklaşık 7 milyon lira değerinde olduğu tahmin ediliyor.

DEVREDİLECEK ASKERİ ALANA NE YAPILACAK?

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Karaman Mahallesi Dumlupınar Mahallesi ve Lise Caddesi’nin birleştiği noktada bulunan ve Çıtır Kavşağı olarak bilinen bölgede 1.5 yıldan bu yana kavşak düzenlemesi yapmak istiyor, ancak bölgede 11. Tugay Komutanlığı’na ait 2 bin 661 metrekare arsa yüzünden projeyi hayata geçiremiyordu. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, bu hafta başında sorunu çözmek için Ankara’ya gitti. Zolan’ın Ankara’da üç gün süren görüşmeleri ve girişimleri sonucu Milli Savunma Bakanlığı, 11. Komando Tugay Komutanlığı’na ait 7 milyon lira değerindeki arsayı bedelsiz olarak Denizli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesine “olur” verdi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, bakanlığın kararını dün (cuma) yapılan belediye meclisi toplantısında açıkladı. Çıtır Kavşağı denilen bölgedeki trafik sorununu çözmek için Milli Savunma Bakanlığı nezdinde yaptıkları girişimin olumlu sonuçlandığını kaydeden Başkan Zolan, 11. Komando Tugayı’na ait 7 milyon liralık arsanın Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak devredileceğini, bölgede bir kavşak düzenlemesi yaparak trafik yoğunluğuna son vereceklerini açıkladı.

Kavşak düzenlemesi yapmak için 1.5 yıldır uğraştıklarını söyleyen Zolan, “Namık Kemal İlkokulu’nun karşısındaki Çıtır Kavşağı diye tabir ettiğimiz alanda askeri bölge nedeniyle bir trafik sıkışması vardı. Karaman Mahallesi, Dumlupınar ve Lise Caddesi’nde bir yoğunluk söz konusuydu. Askeri alan orada yolun genişlemesine müsaade etmiyordu. Burada bir düzenleme yapabilmek için 1,5 yıldır çalışıyoruz. Son olarak alanın değerini tespit ederek Milli Savunma Bakanlığı’na gönderdik. Özellikle bunun için Ankara’ya gittik. Bakanımız Nihat Zeybekci ve milletvekillerimizle birlikte konuyu Milli Savunma Bakanımıza anlattık. Tespit edilen 7 milyon liralık bedel vardı. Bakanımız arsanın belediyemize bedelsiz devredilmesini kabul etti” dedi.

Prosedürün tamamlanmasının ardından bölgede kavşak düzenlemesi yapacaklarını söyleyen Zolan, “Para vererek yapmak istediğimiz bir işi bedelsiz olarak gerçekleştireceğiz. Ben bu mutlu haberi şimdiden sizlerle paylaşmak istedim. 7 milyon liralık ücretsiz devirle hem belediyemizin kaynaklarını korumanın hem de kentimizin önemli noktalarından bir tanesinin trafik sorununa son verecek olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve devirin gerçekleşmesinde yoğun çaba harcayan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’ye çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.