Datça imara mı açılıyor?
Datça imara mı açılıyor? Bu sorunun sorulmasının nedeni Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) 13 Aralık tarihli Resmi Gazete’de yer alan kararı. Karara göre Datça’da yaklaşık 56 dönümlük hazine arazisi imara açılacak. Bu arazinin yarısına konut yapılacak. Söz konusu arazinin Kargı Koyuna oldukça yakın konumda olduğu belirtiliyor. Kararı ve arsayı Evden Haberler araştırdı.

Datça imara mı açılıyor

Datça imara mı açılıyor?

Datça imara mı açılıyor tartışmalarına neden olan ÖYK’nın kararına göre 56 dönüm alanın yarısına konut, yüzde 24’üne park, yüzde 21’ine yol ve yüzde 3’üne de ibadet alanı yapılacak. Karar belediye karşı. Datça Belediyesi yetkilileri, bu imar planı değişikliğiyle, söz konusu bölgedeki plana aykırı olarak yeşil alanın azaltıldığını iddia ediyorlar. Datça Belediye Başkanı Gürsel Uçar, “Belediyeye sunmadan bir değişiklik yapılıyorsa orada iyi niyet aramam, rant vardır. Datça’nın tamamı Özel Çevre Koruma Alanı” ifadelerini kullandı.

Datça kargı koyu imara açılacak arsa

Datça’daki 56 dönümlük arsa nerede?

Evden Haberler ÖYK kararını inceledi. Kararda, Muğla İli, Datça İlçesi, İskele mahallesi, 165 ada 42 parselin imara açılmasına öngörülüyor. Söz konusu alan iddia edildiği gibi Kargı koyuna yaklaşık 1.6 kilometre uzaklıkta. Arsanın önünde Özcan Yılmaz Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi var. Çevresinde ise çok sayıda konut ve bir kaç otel bulunuyor. 56.523 metrekarelik arsa imar planlarında “Zeytinli tarla” olarak görünüyor. Arsanın resimlerinde ise ağaçlık bir alan göze çarpmıyor.

İşte Datça’da imara açılacak arsa

Datça'da imara açılacak arsa

ÖYK Antalya Expo arazisinde de değişikliğe gitti

ÖYK, sadece Datça değil, başka şehirlerde de imar planı değişikliği kararları verdi.

Buna göre Antalya Expo Fuar alanı arsasının yüzde 12’sine otel-ticaret-turizm alanı yapılabilecek. Ayrıca fuarın denize bağlantısını sağlayan kanal da inşa edilebilecek.

İzmir Çiğli’de 34 bin metrekarelik hazine arsasının yüzde 59’una konut yapmak mümkün hale geldi. Arsada emsal 1.2 olacak.

Şanlıurfa Karaköprü’de de 52 bin metrekarelik alanın yüzde 57’sine konut imarı verildi.

ÖYK bu kararlarla devletin elinde bulunan arsaları daha değerli hale getiriyor.

Bodrum’da 6 arazinin imarı değişebilir

ÖYK Bodrum Gökçebel’de bulunan 6 arsayı da özelleştirme programına aldı. Söz konusu arsaların büyüklüğü 3.000-64.000 bin metrekare arasında değişiyor. ÖYK, bu arsaların da imar planlarını değiştirip satabilecek.

ÖYK 3 yılda 30 arsayı daha satacak

ÖYK büyüklükleri 4-58 dönüm arasında değişen 30 hazine arazisinin 2021 yılına kadar satışına da karar verdi. Söz konusu arazilerin bulunduğu il ve ilçeler şunlar;

İstanbul’da Halkalı, Ümraniye ve Küçükbakkalköy,

Ankara’da Alacaatlı ve Dikmen,

Antalya’da Alanya, Kemer, Manavgat,

Muğla’da Bodrum Türkbükü, Konacık, Yahşi, Fethiye,

Yalova’da Çiftlikköy, Merkez ve Termal

ÖYK’nın 13 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazete’de yer alan kararlarına BURADAN ulaşabilirsiniz.

SORULARINIZDA LÜTFEN DETAYLI BİLGİ VERİNİZ

Sorunuzu bir cümleyle özetleyin
1 Comment

Bir yorum yazın


*