Dar gelirliler Yapı Tasarruf Sandığı ile ev sahibi olabilecek

Dar gelirlilerin tasarruflarıyla konut sahibi olmalarını sağlamaya yönelik Yapı Tasarrufu Sandığı sistemi için çalışmalar başladı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, birçok Avrupa ülkesinde kullanılan sistemin 2018’de ülkemizde de faaliyete geçeceğini açıkladı.

Yapı Tasarruf Sandığı sisteminin çalışmaları başladı

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, birçok Avrupa ülkesinde olan dar gelirlilerin tasarruflarıyla konut sahibi olmalarını sağlamaya dönük Yapı Tasarruf Sandığı sisteminin Türkiye’de de kurulması için hazırlık yaptıklarını söyledi. Sistem ile dar gelirlilerin para biriktirerek konut sahibi olmaları ve aynı zamanda da tasarruf imkanının kolaylaştırılmasının amaçlandığını anlatan Akben, “Çalışmalar hemen hemen tamamlandı. 2018’de faaliyete  geçmesini bekliyoruz” dedi.

Sektörün yüzde 46-47’si yabancı sermayeli

Akben, bankacılık sektörüne yerli yatırımcıların ilgi göstermesini beklediğini belirterek, “Yerli yatırımcılar sıfırdan olacağı gibi TMSF’nin elinde bulunan bankaları da satın alarak banka kurabilir. Bankacılık sektörü stratejik bir alandır. Buralarda yerli yatırımcıların olması gerekir. Bunu bir kişi yapamıyorsa ortaklık şeklinde olabilir” dedi. Akben, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Yerli yatırımcılarımızın finans alanında söz sahibi olması lazım. Zaman geliyor bir takım operasyonlara maruz kalıyoruz. Bu durumda içeride yerli, güçlü yapılar oluşması lazım. İşadamlarımız banka kuramıyorsa leasing, tüketici finansmanı kursun. Sermaye önce içeride birikir. Sektörün yüzde 46-47’si yabancı sermayeli. Dışarıdan da sermaye çekmemiz lazım. Demek ki, ülkemize güveniyorlar. Bunun yanında içerideki yastıkaltı ya da atıl duran varlıkların da sermayeye yansıması lazım.”

PTT Bank geliyor

BDDK Başkanı Akben, “Emlak Bankası’nın kuruluş işlemleri tamamlandı. Onlar gelecek. Bunun yanısıra PTT gelecek. ‘PTT Bank’ diye bir katılım bankası tasarlanıyor. PTT’nin 4 bin 500 civarında irtibat noktası olması avantaj.” açıklamasını yaptı.
Bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir yorum yazın


*