CHP 2B ARAZİLERİ SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN KANUN TEKLİFİ VERDİ




CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, 2/B ve orman arazilerinin iç içe geçtiği yerlerdeki yapıların mülkiyet sorununun çözümü için bir kanun teklifi verdi. Teklifle, 1981 yılından önce oran vasfını yitirmiş ancak orman vasfından çıkartılmamış arazilerin hak sahiplerine satılması öngörülüyor.

2B YASASI SULTANBEYLİ HASANPAŞA VE BEYKOZ TOKATKÖY AYAZMA GİBİ BİR ÇOK YERİN SORUNLARINI ÇÖZMEDİ

Teklifin gerekçesinde 1950’li yıllardan sonra yaşanan yoğun göç nedeniyle 2/B arazilerinin yasal olmayan bir şekilde yerleşime açıldığı ve bu araziler üzerinde çok büyük bir yerleşim meydana geldiği ifade ediliyor. Bu arazilerde mahalleler, ilçeler, şehirler oluştuğu belirtilen gerekçede, bu alanlarda yerleşik vatandaşların uzun yıllardır mülkiyetten kaynaklanan sorunlarla iç içe yaşadığına vurgu yapılıyor. 2012 yılında çıkan 2B yasasının sorunları çözmede yeterli olmadığına işaret ediliyor. Kanun teklifinin gerekçesinde İstanbul’un Sultanbeyli ilçesi Hasanpaşa Mahallesi ve Beykoz Tokatköy Ayazma Mahallesi, bu sorunun halen devam ettiği yerlere örnek olarak gösteriliyor. b

Gerekçede; “Yerleşim yeri olan bu yerlerin, hukuken orman vasfını taşımakla birlikte fiilen ormanla hiçbir ilgisi olmayan yoğun yapılaşmanın olduğu yerlerdir.” deniliyor.

KANUN TEKLİFİYLE NE DEĞİŞECEK?

Teklif; belediye ve mücavir alan sınırları içerisinde bulunan ve 31.12.1981 tarihinden önce orman vasfını kaybeden, ancak orman sınırı dışına çıkartılma işlemi henüz yapılamayan yerlerin kadastro çalışması bir yıl içinde tamamlanarak hak sahiplerine satılmasını öngörüyor.

2012’de çıkan 2B yasası sadece orman sınırı dışına çıkarılmış arazilerin hak sahiplerine satışını öngörüyordu. Teklifle 1981 yılından önce orman vasfını yitirmiş ancak orman sınırı dışına henüz çıkarılmamış arazilerin de bu yasa kapsamına alınması planlanıyor. Teklifin yasalaşması halinde mülkiyet sorununun devam ettiği İstanbul’un Sultanbeyli ilçesi Hasanpaşa Mahallesi ile Beykoz Tokatköy Ayazma Mahallesi sakinlerinin bu sorununun çözüleceği ifade ediliyor.